BASF, 2015 yılı 1. çeyrek sonuçlarını açıkladı


Reinraum des Kompetenzzentrums Analytik am Standort Ludwigshafen / Clean room of the Analysis Competence Center at the Ludwigshafen site

 

 

 

BASF, ilk çeyrekte kimyasallar ve bitki koruma segmentlerinde artış kaydetti

  • Satışlar 20,1 milyar Avro (%3 artış)
  • Özel kalemler öncesi FVÖK 2,1 milyar Euro (%2 düşüş)

n  Kimyasal Ürünler, Performans Ürünleri, İşlevsel Malzemeler ve Çözümler ve Tarım Çözümleri segmentlerinde son derece yüksek kazanç artışı

n  Diğer segmentindeki kazançlarda önemli azalma

  • 2015 beklentilerimiz tescillendi: Satışlarda hafif bir büyüme bekleniyor, özel kalemler öncesi FVÖK 2014 seviyesiyle aynı olabilir

 

 

 

 

 

 

 

Hauptversammlung 2015 / Annual Shareholders’ Meeting 2015

 

BASF SE’nin 2015 yılı 1. çeyreğini değerlendirdiği Genel Kurul Toplantısı, Mannheim’da gerçekleştirildi. Rosengarten Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantıda bir konuşma yapan İcra Kurulu Başkanı Dr. Kurt Bock, 2015 yılının BASF için iyi başladığını söyleyerek, “Kimyasal ürünler ve bitki koruma segmentlerimizde son derece başarılı bir performans sergileyerek, kazançlarda önemli bir artış elde ettik” açıklamasında bulundu. Yılın ilk çeyreğinde, yükselen hacimler ve pozitif kur etkileri ile satışlarda artış yaşadıklarına da değinen Dr. Kurt Bock, “2014 yılının ilk çeyreğiyle karşılaştırıldığımızda, satışlarımızın %3’artış ile 20,1 milyar Avro’ya yükseldiğini açıklamaktan memnuniyet duyuyoruz” dedi.

 

Özel kalemler öncesi faaliyet gelirleri (FVÖK) 2014 yılının ilk çeyreğiyle karşılaştırıldığında, 226 milyon Avro gerileyerek 2,0 milyar Avro’ya düştü. Özellikle BASF hisselerinin olumlu performansı neticesinde, diğer segmentindeki uzun vadeli teşvik (LTI) programı için ayrılan yüksek karşılıklar sebebiyle %2 azalarak 2,1 milyar Avro’nun biraz altına düştü.

Geçen yılın ilk çeyreğinde FVÖK’ye, İngiliz Kuzey Denizi’nde BASF tarafından işletilmeyen petrol ve gaz sahalarındaki hisselerin satışından elde edilen vergisiz özel gelir dahildi. Eksi 164 milyon Avro ile finansal sonuç, 2014 yılının birinci çeyrek seviyesinin (eksi 183 milyon Avro) üstünde kaldı.

Vergiler öncesi gelir ve azınlık hisseleri, çeyrek bazında 207 milyon Avro’luk düşüşle 1,8 milyar Avro olurken; net gelir ise 290 milyon Avro azalarak, 1,2 milyar Avro’ya geriledi. Hisse başına kazançlar, 2014 yılının ilk çeyreğinde 1.59 Avro iken, 2015 yılının aynı döneminde 1.28 Avro’ya geriledi.

2015 yılı beklentilerimiz tescillendi

Şirketin, 2015 yılında global ekonomik ortama yönelik beklentileri aynı kaldı:

n  Gayrisafi yurtiçi hasılada büyüme: %2,8

n  Endüstriyel üretimde büyüme: %3,6

n  Kimyasal üretiminde büyüme: %4,2

n  Ortalama Euro/Dolar paritesi 1 Euro = 1,20 Amerikan doları

n  Ortalama petrol fiyatı varil başına 60 Amerikan doları ila 70 Amerikan doları

Bu değişken ve zorlu ortamda BASF’nin, iyi bir performans göstermek ve 2015 yılında satışlarını arttırmak istediğini söyleyen Bock, “Bu isteğimiz, büyük oranda İşlevsel Malzemeler ve Çözümler ve Performans Ürünleri segmentlerinde öngörülen satış büyümesi ile desteklenecek. Satın alma ve satış etkilerini hariç tutarak satış hacmini genel olarak yükseltmek istiyoruz. 2015 yılında özel kalemler öncesi FVÖK’ün önceki yılın seviyesini yakalayacağını düşünüyoruz. Kimyasal ürünler ve bitki koruma segmentlerimizden kazancımıza büyük katkılar beklerken; Petrol ve Gaz segmentinin katkısının ise düşük petrol fiyatı nedeniyle önemli bir ölçüde azalacağını düşünüyoruz” dedi.

Geleceğe yönelik inovasyonlar – 1865’ten beri

BASF’nin 6 Nisan tarihinde 150. yaşına basması nedeniyle 2015 özel bir yıl oldu. Bock, “Bir şirketin 150. yılına ulaşması özel bir başarıdır. Bu, geçmişte ve şimdi BASF için emek veren çalışanlar olmadan mümkün olamazdı. BASF, Heinrich Caro ile bir araştırma yöneticisini işe alan ilk kimya şirketidir ve bu işe alımla birlikte araştırma ve geliştirme konusunda şirkette sağlam adımlar atılmıştır. BASF’nin kuruluşundan sadece 3 yıl sonra boya uzmanı Caro, BASF’de çalışmaya başlamıştır. Bundan kısa bir süre sonra da BASF ilk patentini almıştır. Tescil edilmiş patent sayısına dayanarak bugün BASF, dünyadaki en yenilikçi 10 şirket arasında yer almaktadır. BASF’de dünya genelinde 10.000’den fazla araştırmacı çalışıyor” dedi.

Bock sözlerine şöyle devam etti: “Artan nüfus nedeniyle ortaya çıkan zorluklar çözümden son derece uzak olduğundan, araştırma ve geliştirmeye devam edeceğiz, bu durum özellikle enerji için geçerli. Almanya’nın enerji geçişinin başarılı olmasına yardım etmek üzere tamamen yeni malzemeler arıyoruz.” Bock, örnek olarak kompresöre ihtiyaç duymayan yeni teknolojiye sahip bir buzdolabını gösterdi. Soğukluk, manyetik soğutma ilkesine göre çalışan bir ısıtma pompasıyla üretiliyor ve yeni teknoloji, buzdolaplarının enerji verimliliğini %35’e kadar arttırabiliyor. BASF’nin araştırma yapmakta olduğu diğer bir alan ise batarya malzemeleri. Böylece elektrikli arabalar daha fazla yolculuk mesafesine sahip olacak ve fiyatları daha düşük olacak. Plastik parçalar ise; araçları daha hafif hale getirecek ve yakıt tüketimini düşürecek. Bock, “Araştırma ve geliştirme alanında bizim için muazzam bir potansiyel var. 2015 yılında, harcamalarımızı tekrar arttırmak ve özellikle araştırmalarımızı Asya ve Kuzey Amerika’da arttırmak istiyoruz” dedi.


Yazan - 3 Mayıs 2015. Kategori MANŞET, BİLİM. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x