“Baskı, sermaye akışını Türkiye’ye çevirir”


city5

 

Rusya’ya uygulanan yaptırımlar ile ilgili yeni uyarılar yapıldı.

 

Rusya’nın Ukrayna’daki ayrılıkçı gruplara destek vererek Malezya Havayolları’na ait yolcu uçağına düşürdüğü yönündeki iddiaların ardından, Batı dünyası Rusya’ya uygulanacak yaptırımları genişletme kararı aldı.

 

Kararların içeriği beklenirken yatırımcıların gözü hem Rusya’dan hem de Avrupa’dan sermaye çıkışlarının hangi ülkeye yöneleceğine çevrildi.

 

Standardbank Gelişmekte olan Piyasalar Baş ekonomisti Timothy Ash, ABD ve Avrupa Birliği’nin Rusya’ya uygulayacağı yaptırımların kapsamını genişletmesinden Türkiye’nin karlı çıkacağı tahmininde bulundu.

 

Rusya dışından yatırımcıların da bu şekilde hareket edeceğini iddia eden Ash, “Türkiye’nin piyasaların anlaşılması Rusya’dan çok daha kolay” şeklinde konuştu.

 

“YAPTIRIMLARDAN AVRUPA DA ZARAR GÖRÜR”

 

Merkezi İngiltere’de bulunan Capital Economics Küresel Baş ekonomisti Julian Jessop ise Avrupa’nın Rusya’ya genişleterek uygulamayı planladığı yaptırım paketinin ilerleyen zaman içerisinde Avrupa ekonomilerine olumsuz etkilerinin olacağını savundu.

 

Jessop, “Yaptırımların Avrupa ekonomilerine olan yansıması sadece ham rakamların gösterdiğinden daha fazla olabilir. Ukrayna krizinin artması, sadece finans piyasalarında değil, işletmeler ve tüketiciler açısından algıya büyük zarar verebilir. En nihayetinde Rusya halen askeri bir süper güç ve soğuk savaş dönemine dair hatıralar halen taze” ifadelerini kullandı.

DİĞER HABERLER
Cumhuriyetin İkinci Yüzyılına Girerken, İlk Yüzyılda Üniversite ve Bilimsel Gelişmeler

 

Avrupa ekonomilerinde son dönemde toparlanmaya başladığını vurgulayan Jessop, “Avrupa’nın kalbindeki iyileşme halen son derece kırılgan. Güven algısının zarar görmesi Avrupa’yı yere serebilir” diye konuştu.

 

İLK İKAZ BAYRAĞINI BP ÇEKTİ

 

Avrupa Birliği’nin Rusya’yı hedef alan yaptırım paketini desteklediğini söyleyen İngiltere Başbakanı David Cameron, Rusya’ya uygulanacak olan yaptırımların AB’den ziyade asıl Rusya’yı etkileyecek şekilde tasarlandığını söyledi.


1 Ağustos 2014. 16:04
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x