Bayındır’da Don Afetinden Zarar Gören Üreticilere 13 Bin Fidan Dağıtıldı


2b331e4e-63c0-4be4-aeef-adfd1f08548f

 

 

2015 yılının ilk günlerinde Bayındır İlçesinde meydana gelen don afetinde üreticilere ait büyük miktarda meyve bahçesi zarar görmüştü. Bölgede yapılan hasar tespit çalışmalarının ardından zarar gören meyve ağaçlarının yerine dikilmek üzere Bayındır’lı üreticilere 13 Bin adet meyve fidanı dağıtıldı.

 

 

Başbakanlık Sosyal ve Kültürel İşler Daire Başkanlığı tarafından temin edilen 101 bin TL’lik kaynakla, toplam 552 üreticinin faydalandığı destekleme sayesinde meyve bahçeleri tekrar üretime başlayacak.

 

 

Fidan dağıtımı amacıyla Bayındır’da düzenlenen törende, üreticiler fidanlarını İzmir Valisi Mustafa Toprak’ın elinden aldı.

 

 

 

789519c9-4517-4dda-8339-a6df20497719

 

 

Törende konuşan Toprak, dondan zarar gören bahçeleri afetten sonra bizzat ziyaret ettiğini ifade ederek, “O koskoca ağaçların dallarıyla birlikte nasıl donduğunu gözlerimle gördüm. Sigorta sistemi olmayınca zararı telafi etmek için kaynak aktarımı zor oldu. Ama ona rağmen arkadaşlarımız hasar tespiti konusunda çok iyi ve detaylı bir şekilde çalıştı. Ağaç dikim zamanı geçtiği için fidanlar ancak şimdi dağıtılıyor. Bu fidanları o topraklarla buluşturduğumuz zaman umarım hem kayıplarımızı gidermiş oluruz hem de üretim tekrar başlar.” diye konuştu.

 

 

Bayındır Kaymakamı Barboros Baran, Vali Toprak’a hitaben; “Don afeti sonrası Bayındır’ı yalnız bırakmadığınız ve o zor günlerimizde hep yanımızda olduğunuz için üreticilerimiz ve biz size müteşekkiriz” dedi.

 

 

Afet sonrasında gerçekleşen çalışmalardan bahseden Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İzmir İl Müdürü Ahmet Güldal ise şöyle konuştu. “Yaşanan süreçten sonra üreticilerimizin zararlarını karşılamak için önemli bir kaynak sağlandı. Bu kaynakla en azından fidanların temin edilmesiyle üreticilerimizin mağduriyeti giderilmiş olacak. Birazdan bu fidanlar teslim edilecek. Umarım o zarar gören bahçelerde tekrar üretim başlayacak”

 

 

 

Fidan dağıtımının ardından Bayındır Kaymakamı Barboros Baran, Ödemiş Kaymakamı Celil Ateşoğlu ve İl Müdür Güldal ile birlikte bölgedeki süs bitkisi seralarını ziyaret eden Vali Toprak, üreticilerin sorunlarını dinledi ve faaliyetleriyle ilgili bilgi aldı.


Yazan - 21 Aralık 2015. Kategori MANŞET, ÇEVRE. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x