Bilimsel Tavukçuluk Derneği (WPSA Türkiye) Olağan Genel Kurul toplantısı yapıldı


Olağan genel kurul toplantısı 31 Ocak 2023 tarihinde Tarım ve Orman Bakanlığı Tavukçuluk Araştırma Enstitüsüsü Müdürlüğü Rüveyde AKBAY toplantı salonunda Dernek üyesi ve Ankara Ticaret Borsası Başkanı İbrahim Öztürk başkanlığında gerçekleşti.

Derneğin son dönem faaliyetleri Başkan Prof.Dr. Rüveyde Akbay ve Başkan Yardımcısı Mustafa Kemal Akman tarafından aşağıdaki şekilde özetlendi;

Tüm ülkeyi etkileyen Corona salgını nedeniyle Dernek faaliyetleri zorunlu olarak yavaşlatılmıştır. Buna rağmen Zoom aracılığı ile yönetim kurulu toplantıları düzenlenerek sektörün durumu değerlendirilmiştir. Çeşitli kurumlar tarafından organize edilen zoom toplantılarına iştirak edilerek katkıda bulunulmuştur. 17 Mart 2020 tarihinde değerli bilim insanlarının katılımı ile Ankara’da gerçekleştirmeyi planladığımız “Tavuk Etinde Yanlış Bilinen Doğrular” konulu sempozyum davetiyelerinin gönderimi aşamasında pandemi yasaklarının başlaması nedeni ile gerçekleştirilememiştir.

Akdeniz Ülkeleri Tavukçuluk zirvesinin, kurucusu ve organizasyon kurulu üyesi olan Başkanımız Prof. Dr. Rüveyde Akbay 7-10 Haziran 2022 tarihleri arasında İspanya- Cordoba da yapılan 7. Akdeniz Tavukçuluk Zirvesine katılmış ve toplantıda Oturum Başkanlığı da yapmıştır. Kongre Başkanı Prof. Dr. Carlos Garces Narro ve WPSA Genel Sekreteri Dr. Roel Mulder tarafından Başkanımıza, aktif çalışmaları ve önemli katkılarından dolayı ödül sunulmuştur.

WPSA nın Onursal Eski Dönem Dünya Başkanı olan Başkanımız Prof.Dr. Rüveyde Akbay 8-11 Ağustos 2022 tarihleri arasında Fransa-Paris de yapılan 26. Dünya Tavukçuluk Kongresine davet edilmiştir. Kongreye katılan Başkanımız oturumlardan birine de Başkanlık yapmıştır.

Prof. Dr. Rüveyde Akbay

05-08 Ekim 2023 tarihinde Elazığ’da genel sekreterimiz Prof.Dr. Kazım Şahin’in organizasyonunda “2. Uluslararası Kanatlı Kongresi” yapılmasına karar verilmiştir. Yönetim kurulunca, Kongre Başkanlığına Prof.Dr. Rüveyde Akbay, Onursal Başkanlığa Fırat Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Fahrettin Göktaş, Bilimsel Komite başkanlığına Prof.Dr. Sezen Özkan, Organizasyon Komitesi başkanlığın da Prof.Dr. Kazım Şahin seçilmiştir. Konu ile ilgili olarak sektörel basınımıza duyuru yapılmış, ayrıca sponsor olabileceği düşünülen kişi ve kuruluşlara da gerekli mektuplar gönderilmiştir.

Yönetim ve Denetim Kurullarının ibra edilmesini takiben yeni dönemde görev alacak üyelerin seçimine geçilmiştir. Yapılan oylama sonucunda, Yönetim Kurulu üyeliğine, Prof.Dr. Rüveyde Akbay, Prof.Dr. Sezen Özkan, Prof.Dr. Kazım Şahin, M. Kemal Akman, Süleyman Kalebaşı, Yüce Canoler, Gülbenk Yalçın seçilmişlerdir.

Seçimden sonra gündem gereğince sektörle ilgili güncel konuların görüşülmesine geçilmiş ve yönetim kurulu üyesi Yüce Canoler tarafından 2022 yılı kanatlı eti ve yumurta üretimi, ihracatı konularında katılımcılara bilgi sunulmuştur. Toplantıya katılan üyeler tarafından üretim, maliyetler, pazarlama ve ihracat durumu konusunda güncel bilgiler ve değerlendirmeler dile getirilmiştir. Konular tartışamaya açılmış katılımcılar görüş ve önerilerini ifade etmişlerdir.

Dilek ve temenniler faslında oturum başkanı İbrahim Öztürk ve toplantıya katılanlar yeni yönetim kurulu üyelerini tebrik ederek başarı dileklerinde bulunmuşlardır.

Toplantıdan sonra yapılan ilk yönetim kurulu toplantısında, üyeler arasında görev taksimi yapılmıştır. Buna göre yeni dönemde: Başkan Prof.Dr. Rüveyde Akbay, Başkan Yardımcısı M. Kemal Akman, Sayman Süleyman Kalebaşı, Genel Sekreter Prof.Dr. Kazım Şahin olarak belirlenmiştir.

Kanatlı sektörüne hayırlı ve uğurlu olmasını dileriz.


5 Şubat 2023. 15:13
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x