Bin 32 mera ıslah edildi, 1,9 milyon hektar alan meraya dönüştü !…


4450189

 

 

 

 Halim UTLU

 

 

Yeni Mera Bilgi Sistemi’ne(Merbis), 5 milyon hektar mera  kaydı yapıldı !….

 

Türk Hayvancılık sektörü için çok büyük hamle!…

 

 

 

 

Hayvancılığın ihtiyacı olan kaliteli kaba yem ihtiyacının en ucuz şekilde karşılanması,havzaların geliştirilmesi ve erozyonun önlenmesi amacıyla mera, yaylak ve kışlaklarla ilgili, bir çok köy ve beldede mera tespit, tahdit ve tahsis çalışmaları ile ıslah ve amenajman projesi uygulanarak, meraların korunması ve verimliliğinin artırılması için bin 32 adet ıslah ve amenajman projesi hayata geçirilirken,mera ıslah ve amenajman projesi uygulanmayan bölgelerde de,” İl otlatma planları” yapılıyor.

 

                       1 milyon 900 bin hektar hazine arazisi, mera oldu

 

Mera Kanunu’nun yürürlüğe girdiği tarihten bugüne kadar mera, yaylak ve kışlak olarak kullanılabilecek yaklaşık 1 milyon 900 bin hektarlık hazine arazisine mera vasfı kazandıran Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, diğer taraftan mera alanlarının kontrol altına alınarak korunması ve takip edilmesi için de,yeni bir projeyi “Mera Bilgi Sistemi”ni hayata geçirdi.

 

5 milyon hektar mera verisi,yeni sisteme kaydedildi

 

260 kullanıcı tarafından, 166 bin 951 adet mera parseli, 213 bin 13 köy verisi, 430 adet tahsis amacı, 570 adet işgal bilgisi, 10 bin 610 adet tahsis kullanım hakkı ile tahdidi tamamlanmış toplam 5 milyon hektar meranın verisi,yeni sisteme kaydedildi.

 

Kısa adı Merbis olan sistem, arazi temeline dayanan tarımsal desteklemeler ile tarımsal üretim ve ürün planlamalarına altyapı da oluşturuyor.

 

          Arazi yüzeyi, Google Earth uydu görüntüsüyle görülüyor

 

Köy bilgileri, mera bilgileri, hayvan varlığı,kiralama bilgileri, tahsis amacı değişikliği, ıslah bilgileri, tahsis kullanım hakkı, işgal bilgileri ve göçer bilgileri gibi veriler, “Mera Bilgi Sistemi” ile sorgulanabiliyor.Bunun yanında sistemde yer alan sayısal verilerin arazi yüzeyi, Google Earth ara yüzü kullanılarak, uydu görüntüsü yardımıyla görülebiliyor.


Yazan - 21 Ekim 2014. Kategori MANŞET. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x