AMERİKA’DA LİSTERİA SALGINI 23 ÖLÜ


Amerika’daki Listeria Salgınında 23 Kişi Öldü

Prof.Dr.İrfan EROL
TVHB Merkez Konseyi
TVHB Bilim Kurulu Başkanı

Amerikan Hastalık Kontrol ve Koruma Merkezi (CDC) ABD’de 20 eyalette görülen, 100 kişinin etkilendiği ve 23’inin hayatını kaybettiği infeksiyonlara Listeria monocytogenes ile kontamine kavun (cantaloupe) tüketiminin neden olduğunu bildirmiştir.

Listeria monocytogenes, insan ve hayvanlarda listerioza neden olan bir bakteridir. L. monocytogenes, koyun, keçi ve sığırlarda ensefalitis,düşük ve septisemiye, domuz ve kümes hayvanlarında septisemiye neden
olur. Bazı ülkelerde hayvanlarda Listeria görülme sıklığının yüksek olması, silaj yapım tekniğine ilişkin hatalardan kaynaklanmaktadır.

Hücre içi patojen bir bakteri olan L. monocytogenes, insanlarda menenjit ve septisemiye neden olmakta ve bağışıklık sistemi baskılanmış bireylerde yüksek oranda ölüme yol açmaktadır. Gıda kaynaklı Listeria infeksiyonlarının çoğunun başta yumuşak peynirler olmak üzere süt ürünlerinden kaynaklanmasına karşın, yapılan çalışmalar kırmızı et, kanatlı eti ve su ürünleri ile sebze ve bazı meyvelerin de Listeria’lar ile kontamine olduğunu ortaya koymaktadır. Sebze ve salatalar ile meyvelerin bulaşmasında, bu bakteriyi içeren taze koyun gübresi ile gübrelenmiş topraklardan sağlanan sebzelerin ve kavun gibi meyvelerin yeterince temizlenmemesi ve hijyenik olmayan koşullarda hazırlanması büyük önem taşımaktadır.

Etkenin doğada yaygın olarak bulunması, buzdolabı sıcaklığında üreyebilmesi ve geniş pH değerlerini tolere edebilmesi gıda kaynaklı infeksiyonların kontrolünü güçleştirmektedir. L. monocytogenes 4°C veya -18°C’de muhafaza edilen gıdalarda aylarca canlılığını koruyabilmektedir.Gıdaların muhafaza süresinin uzaması, buzdolabı sıcaklığında üreme özelliğine sahip L. monocytogenes’in üremesi ve infektif doza ulaşmasında önemli rol oynamaktadır.

Listeria infeksiyonlarında kuluçka periyodu 1-90 gün arasında değişmektedir. Listeria infeksiyonları, başta hamile kadınlar, yeni doğanlar, çok küçük çocuklar ve yaşlılar ile bağışıklık sistemi baskılanmış insanlarda grip benzeri bir tablodan, menenjit ve septisemi, konjuktivit ve pnömoniye kadar değişen bir seyir göstermektedir. Hastalık hamilelerde düşük, ölü doğum veya prematüre doğumla sonuçlanabilmektedir.

L. monocytogenes’in özellikle 4b ile 1/2a ve 1/2b serotipleri insan listeriozuna neden olan başlıca serotiplerdir. Genel olarak listeriozda ölüm oranı çocuklarda ve bağışıklık sistemi baskılanmış bireylerde % 50-60, diğer gruplarda % 25 civarındadır.

Gıda infeksiyonu etkeni olarak L. monocytogenes 80`li yıllardan itibaren büyük önem kazanmıştır. İnfeksiyonların artışında; tüketim alışkanlıklarındaki değişiklikler, özellikle tüketime hazır gıda talebinin artması ile toplumlarda yaşlı ve bağışıklık sistemi zayıflamış insan sayısının artması önemli rol oynamıştır.

Listeria monocytogenes infeksiyonlarından korunma, çiftlikte başlayıp, gıdaların işlenmesi ve tüketiciye ulaştırılmasına kadar birçok aşamayı kapsar. Tüketici açısından; gıdaların uygun koşullarda muhafazası,yeterince pişirilmesi, çiğ olarak tüketilen sebze ve meyvelerin iyice yıkanması ve özellikle tüketime hazır gıdaların raf ömürleri dolmadan tüketilmesi, gıda hazırlanan tezgah vb. yüzeylerin, bıçak ve kapların iyi temizlenmesi ve çiğ gıdaların pişmiş gıdalarla temasının önlenmesi gerekir.

 

 

 

 


Yazan - 6 Ekim 2011. Kategori SAĞLIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x