Yapay et İtalya’da yasaklanıyor


İtalyan hükümeti, ülkede yapay et üretimini ve pazarlamasını yasaklayan bir yasa tasarısının kabul edildiğini duyurdu. Aynı zamanda bitkisel et ürünlerinin etiketlenmesi ile ilgili kısıtlamalar da içeren bu önlemler, İtalya’nın geleneksel gıda kültürünü koruma amacını taşıyor.

Tasarıyı ihlal eden herkes, 60.000 Euro’ya kadar bir para cezasına tabi olabilecek. Ayrıca tasarı, üreticilerin bitkisel bazlı et alternatiflerini ne şekilde adlandırabileceğine dair kısıtlamalar içeriyor ve onları ‘salam’ veya ‘biftek’ gibi et bazlı isimleri kullanmaktan alıkoyuyor.

İtalya Tarım Bakanı Francesco Lollobrigada, bu yasa için “Yiyeceğimizi, gıda sistemimizi koruyoruz, çünkü bin yıllardır bizimle birlikte olan yiyecek, toprak ve insan emeği arasındaki ilişkiyi sürdürmek istiyoruz.” açıklamasını yaptı. Ancak bitki bazlı ürünleri ve beslenmeyi teşvik eden bir vakıf olan Good Food Institute Europe’un Halkla İlişkiler Danışmanı Francesca Gallelli, bu yasağın İtalya’yı beslenme konusunda dünyadan geri bırakacağını söylüyor.

Gallelli: “İtalyan çiftçiler, bitkisel bazlı et için daha değerli ürünler yetiştirme gibi alternatif proteinlerin potansiyel faydaları konusunda bilgilendirilmemiş durumda. Yeni bir sektörü yasaklamak veya kısıtlamak yerine, siyasetçiler çiftçilere bu fırsatları en üst düzeye çıkarmalarında yardımcı olmalıdır.” dedi.

Kaynak: foodnavigator


DİĞER HABERLER
Biyoteknoloji 2022 de Neler Getirecek
26 Kasım 2023. 12:50
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x