Bitkisel atık yağa ÖTV teşviği geliyor


atik-yag

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Maliye Bakanlığı’nın yürüttüğü çalışmalar sonucunda bitkisel atık yağların geri kazanımına vergi teşviki geldi

 

 

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, bitkisel atık yağların yarattığı çevre felaketinin önüne geçmek ve bu yağları ekonomiye geri kazandırmak için harekete geçti. Maliye Bakanlığı ile çevre sorununa ilişkin yürütülen çalışma sonucunda, bitkisel atık yağların geri kazanımının vergisel yönden teşvik edilmesine ilişkin hazırlıklar tamamlandı.

 

 
Konuya ilişkin Bakanlar Kurulu Kararıyla yurtiçinden toplanan yağlardan elde edilen oto biyodizelin, dağıtıcılarca motorine karıştırılarak satıldığının tespiti halinde biyodizelli motorin için daha önce ödenen ÖTV’nin yüzde 2’lik kısmı dağıtıcılara iade edilecek.

 

 
Düzenleme uyarınca, dağıtıcılarca satılan bin litre motorinde 20 litre bitkisel atık yağdan elde edilen oto biyodizelin karıştırıldığının tespiti halinde ise bin litre oto biyodizelli motorinin içerisindeki 20 litre biodizel için ödenen ÖTV’nin tamamı geri verilecek.

 

 
Atık yağ toplanılması özendiriliyor

 

 
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, vatandaşların bitkisel atık yağlarını toplamaları için market, alışveriş merkezi, park gibi yerlere “atık yağ toplama cihazları” yerleştirecek.

 

 
Bakanlık, ayrıca, kentsel dönüşüm kapsamındaki yeni binalara yerleştirilecek tahliye sistemiyle, atık yağlar depolarda birikecek. Kullanılmış yağlar, bu şekilde ekonomiye geri kazandırılacak. Çevresel tahribatlar ve yüksek maliyetlerin de önüne geçilecek.

DİĞER HABERLER
Türkiye, Gagavuz (Gökoğuz) Bölgesi Veteriner Hekimlerine Gıda Güvenlik Eğitimi Verdi

 


9 Aralık 2013. 16:11
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x