Böceklerin besin değeri kanatlı yemi olabilecek şekilde artırılabilir mi?


Araştırmacılar, besin açısından zenginleştirilmiş böceklerin temel vitamin ve minerallerle tavuk yemini biyofortifle edebileceğini, bunun da tavukların besin değerini artırabileceğini umuyorlar.

Sinek larvalarnın, tavuk yemine eklenmeden önce nanometre boyutlu doğal mineraller kullanılarak besin açısından zenginleştirilmiş gıda atıkları ile beslenebileceği ile ilgili çalışmalar yapan Nottingham Trent Üniversitesi ve Flybox, çalışmalar sonucunda sadece tavukların besin değerini artırmakla kalmayıp, aynı zamanda dünyaya bırakılan karbon ayak izlerini de azaltmayı amaçlıyor.

Araştırma, tavukların beslenmesi için gerekli minerallerle, çinko, demir, kalsiyum ve selenyum gibi, siyah asker sineği larvalarını zenginleştirmeyi amaçlıyor. Larvalar daha sonra tavuk yemine eklenerek araştırma ekibi tarafından kanatlılardaki besin alımı değerlendirilecek.

Şu anda kanatlı beslenmesi genellikle soya fasulye yağı gibi proteinlere bağlı, ancak uzmanlara göre dünya çapında gerçekleşebilecek bir soya krizi fiyatların çok artmasına ve mevcut kümes hayvancılığının sürdürülemez hâle gelmesine neden olabilir. Tavuk yemi fiyatı son 2 yılda %50’den fazla arttı ve yeme talebin 2050 yılına kadar iki katına çıkması bekleniyor. Bu yüzden uzmanlar bu tür araştırmaların başarılı olmasının önemli olduğunu vurguluyorlar.

Makalenin tamamına ulaşmak için: Tony McDougal (Poultry World).


DİĞER HABERLER
5. UBEK’te Beyaz Et ile ilgili tüm gelişmeler bilim ışığında değerlendirilecek
10 Kasım 2023. 23:41
5 1 Oy
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x