Bolu arıcılığına modern kovan desteği


Bakanlığımızın projelerde kullanılmak üzere sağladığı destek ile bitkisel üretimi arttırmak maliyeti düşürmek adına çalışmalar yapılırken, hayvansal üretim adına Bolu ili arı yetiştiricilerine 600 adet polen tuzaklı modern kovan ve 60 üreticiye 10 adet olmak üzere %50 destekli olarak dağıtıldı.

Açılış konuşmasını yapan Arı Yetiştiricileri Birlik Başkanı İsmail Ünalan; Arının önemi ve Bolu arıcılığı hakkında bilgiler aktarırken, kovanların Bolu arıcılığına önemli bir katkı sunmasının yanında iklim koşullarına uyum açısından pozitif etkilerinin olacağını belirtti. Özellikle yavru çürüklüğü vb. hastalıkların önüne geçmek adına ısı yalıtımlı modern kovanlar bolu arıcılığına belirgin bir ivme kazandıracaktır. Projeye destek verenlere teşekkür ediyor arıcılarımıza hayırlı olmasını temenni ediyorum ifadelerinde bulundu.

Bolu İl Tarım ve Orman Müdürü İzzet Murat ise:

“İlimizde son beş yıl içerisinde arıcılarımıza 1 milyon TL’nin üzerinde destek sağlanmıştır. Yine bu yıl hazırlanan proje kapsamında 210.000 TL bütçe ile 60 üreticimize 10’ar adet olmak üzere 600 adet Polen Tuzaklı Modern Kovan %50 hibeli yarısı sizden yarısı bizden olmak üzere temin edildi. Bunların yanında arıcılarımıza bakanlığımız olarak her yıl sahip oldukları kovan miktarına göre destekleme sunulmaktadır. Arıcılık okulumuz ile katma değeri yüksek ürün üretimini teşvik ve üretim metodları hakkında yetiştiricilerimize eğitimler sunulmaktadır. Amacımız Bolu’muzu Arı yetiştiriciliği ve arıcılık ürünleri konusunda marka haline getirmektir.

DİĞER HABERLER
"Omega'lı yumurta pazarlama taktiği"

Bu vb. projelerde her zaman yanımızda olan Sayın Valimiz Ahmet Ümit, Sayın Bakan Yardımcımız Fatih METİN, Bolu milletvekillerimiz Sayın Arzu AYDIN ve Fehmi KÜPÇÜ başta olmak üzere Arı Yetiştiricileri Birlik Başkanımız İsmail ÜNALAN beye, mesai arkadaşlarıma ve emeği geçenlere şahsım ve kurumum adına teşekkür ediyor, modern kovanlarımızın arıcılarımıza hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Törenin kapanış konuşmasını yapan Bolu Ahmet Ümit ise konuşmasında şunlara yer verdi:

“Ülke olarak son derece geniş bir arıcılık potansiyeline sahibiz. Ama ne yazık ki, bu potansiyel yeterince değerlendirilmiyor. Bunun en bariz örneği de ilimizdir. 700 arıcımız var ama 100’ün üzerinde kolonisi olan arıcımız yok. Bunu arttırmak lazım. Her yaşta herkesin yapabileceği anlamlı ve değerli bir meslek. Aynı zaman arı çok ibrete halis bir hayvan. Çok kıymetli bir hayvan. Sadece bal üretiminde değil, bize çok ama çok çeşitli ürünlerden katkı sağlayan rabbimizin bize bir nimetidir. Onun için neresinden bakarsanız bakın fevkalade güzel bir iş. Biraz önce arıcılarımızla ilgili destekler ifade edildi. 850 üreticimize 52 bin arılı kovan katkısı yapılmış. Devletimiz Özel İdaremiz, Valilik olarak bizler daima yanınızdayız. Her türlü desteğe varız. İnşallah seneye sayılarımız artsın. Hem arı sayımız artsın hem arıcı sayımız artsın hem de ürünümüz artsın inşallah. Arı yetiştiricilerimize hayırlı olmasını temenni ediyorum“.

DİĞER HABERLER
'Petshoplarda hayvan satışı yasaklanacak'

14 Nisan 2021. 19:26
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x