Bolu Beyaz Et Festivali Hüzünlü Başladı


Bu yıl 6’ncısı düzenlenen Uluslararası Bolu Beyaz Et Festivali Tasavvuf Musikisi Konseri ve Sema Gösterileri ile başladı.

 

Etkinliklerin ilk gününde Yıldırım Bayezıt Cami önünde kurulan sahnede tasavvuf musiki konseri ve sema gösterileri ile başlayan festivale yoğun bir katılım oldu.

 

Musiki konseri ve sema gösterilerine Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Başkan Yardımcıları Emine Davarcıoğlu, İhsan Ağcan, İl Müftüsü Mehmet Şahin, Ak Parti Merkez İlçe Başkanı Erol Özak ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

Programda ilk olarak Belediye Başkan Yardımcısı Emine Davarcıoğlu tarafından bir açılış konuşması yapılarak, “Festivalimizin başladığı gün üzücü bir olay yaşanarak bir patlama sonucu 25 tane şehidimiz oldu. Yüreğimiz kan ağlıyor. Allah rahmet eylesin. Ailelerine sabır ihsan eylesin. Bu tür istenmeyen olaylar yaşanırken çok düşündük festivali iptal edip, edilmemesi noktasında. Son olarak şuna karar verdik festivalimiz boyunca 4 günlük programın içerisinde yer alan eğlence programlarını biraz daha hafifleterek devam ettirmeyi düşünüyoruz. Ben buradan şehitlerimizin ruhları bir kez daha şad olsun diliyor, Allah’tan ailelerine sabırlar ihsan etmesini diliyorum” dedi.

Başkan Yardımcısı Davarcıoğlu’nun açılış konuşmasının ardından Kur’an-ı Kerim Tilaveti, ardından ise Tasavvuf ve Musiki Konseri başladı. Konserde birbirinden güzel şiir ve ilahileri dile getiren grup üyeleri izleyicilerden tam not aldı.

 

Daha sonra sahneye çıkan semazenlerin performansı da katılımın çok yoğun olduğu gecede izleyicilerin büyük beğenisini kazandı.

 

“Şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum”      

 

Musiki konseri ve sema gösterilerinin ardından sahneye çıkarak bir kapanış konuşması yapan Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, “Biz çok güçlü bir ülkeyiz. Bu gücüde içimizdeki imandan alıyoruz. Bu güzel geceyi bizlere yaşatan tasavvuf ve musiki grubuna, sema gösterileri ile bizleri manevi bir aleme daldıran semazenlerimize çok teşekkür ediyorum. Allah’tan bu manevi duyguları yaşatan ekiplerin ülkemizde çoğalmasını niyaz ediyorum. Biz bu sene son yaşanan terör saldırılarında şehit olan evlatlarımızın acısını yaşarken bu festivali yapıp yapmama konusunda çok düşündük ama terörün gayesinin bizleri normal hayattan kopararak, yaşanan olaylardan etkilenmemizi sağlayıp kısıtlamalara gitmemizi istediklerini bildiğimiz için bunun böyle olmadığını göstermek adına festival programında sonuna kadar devam etmek isteyecektik. Ancak son yaşanan cephaneliğin patlaması ve bunun sonucunda çok ciddi kayıplarımızın olması bizleri derinden yaraladı. Büyük bir üzüntü yaşadığımız şu dönemde festival programımızda yer alan bazı eğlencelerin çıkarılmasını düşünüyoruz. Ben bu duygularla patlamada şehit olan askerlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına da sabırlar ihsan etmesini niyaz ediyorum” dedi. (F.Ö)

 

Beyaz Et Festivali Duyuru

 

Bu yıl 6’ncısı düzenlenen Uluslararası Bolu Beyaz Et Festivali’nde yer alan bazı programlar iptal edildi.

Buna göre, 7 Eylül 2012 Cuma günü ikinci günün programında saat 20.00’da yer alan Osman Irmaklı Konseri ve 21.00’da sahne alacak olan Zülfü Selek Bolu Kaşık Ekibi’nin oyunu da iptal edilmiştir.

 

Bofem, Bolu Armelit Halk Dansları ile Bolu Belediyesi Halk Dansları Topluluğu’nun gösterileri de Saat 20.00’da gerçekleşecektir.   22.00’da gerçekleşecek olan Taylan Ülgen Konseri de saat 21.00 a alınmıştır.

 

Ayrıca 8 Eylül 2012 Cumartesi günü festivalin üçüncü günkü etkinliklerinde yer alan Ramazan Çelik Konseri de iptal edilmiştir.

 

Tanju Özkan Protesto Etti

 

CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan, Beyaz Et Festival Komitesinin, festival içeriğindeki eğlenceler ile ilgili vermiş olduğu kararı eleştirerek etkinlikleri protesto ettiğini bildirdi.

 

Mengen ilçesi köylerinde vatandaş ziyaretlerinde bulunan Bolu CHP Milletvekili Tanju Özcan  Beyaz Et Festivalinin bu sabah vermiş olduğu kararlara yönelik açıklamalar yaptı.Özcan konuşmasında; “Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz’ın bütün Türkiye yasta iken tavuk yakalarken, keçi sağarken, konserlerde el çırparken, kahkaha atarken fotoğrafları basına yansırsa Bolu ne hale düşer? Bunlar ne yaptıklarını bilmez haldeler, şaşırmışlar, tek kelimeyle yaptıkları saygısızlıktır, ayıptır, milletin milli hisleriyle dalga geçmektir” dedi.

 

Açıklamasının devamında Özcan “Görünen o ki komite faturayı yöresel sanatçımız Ramazan Çelik’e çıkarmış. Milli eniştemiz Faik Öztürk ile Safiye Soyman’la coş, Ramazan’a gelince programını iptal et. Biz Belediye Başkanına Ramazan Çelik’in konserini iptal et demedik. Beyaz Et Festivalinde ki eğlence programlarını iptal et dedik.

 

Millet kan ağlıyor, yarın bütün ülkede cenaze törenleri olacak, Bolu’da Başkan Safiye hanımla “tin tin tini mini hanım “ şarkısını söyleyecek. Belki insanlar bunların yaptıklarını unuturlar ama tarih unutmaz. Tarihin önünde, Bolu halkının önünde, sandıkta mutlaka hesap verecekler” diyerek açıklamalarına son verdi.

 

Bakan Yardımcısı Arzu’dan Başkan Yılmaz’a ziyaret

 

Uluslararası Bolu Beyaz Et Festivali programına katılmak üzere Bolu’ya gelen Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Kutbettin Arzu Bolu Belediyesi’ne de bir ziyaret gerçekleştirdi.

 

Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Bakan Yardımcısı Arzu’yu beraberindeki heyetle birlikte Bolu Belediyesi’nin kapısında karşılayarak hoş geldiniz dileklerinde bulundu.      “Beyaz et sektörü ilimize büyük katkılar sağlıyor”

 

Ziyaret esnasında Bolu Belediyesi’nin şeref defterini de imzalayan Bakan Yardımcısı Kutbettin Arzu’yu ve beraberindeki heyeti Başkanlık makamında ağırlayan Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz burada yaptığı konuşmada “Şehrimiz Türkiye’deki beyaz et üretiminin üçte birini karşılıyor, bu üretimin yanında hem köyden kente göç yavaşlıyor, hem de köylerin kalkınması sağlanıyor. Bolu da eğer suç oranı çok düşükse, beyaz et sektörünün ilçelerimizdeki ağırlığı sayesindedir. Çünkü geçim sıkıntısının azalması ve alım gücünün artması insanlarımızın refah içinde yaşamasına zemin oluşturmaktadır. Bizde Bolu Belediyesi olarak bundan dolayı bu sektöre teşekkür etmek için bu festivali düzenliyoruz. Festival sayesinde Türkiye beyaz et sektöründe önemli bir yere geldik, çünkü bizim gibi beyaz et ile ilgili etkinlikler yapan başka bir il bulunmamaktadır. Ak parti döneminde bu sektör üç misli büyüdü, bu da istikrarlı bir dönemde sektörlerin ekonomik olarak sıçramasını gösteriyor ve bu bizim için çok önemlidir. Bu sektörün daha da iyi duruma gelebilmesi için hepimiz destek vermeliyiz. Sektör sosyal olarak da şehrimize büyük katkılar sağlıyor. Bazı araçlarımızın üzerindeki yazılara bakarsanız bize bağışladıkları araçlar olduğunu görebilirsiniz. Firmalarımızdan bir tanesi de İlahiyat Fakültesi’ni ve camisini Bolu’ya hediye edecektir. Bu çalışmalar bize büyük katkılar sağlamaktadır. Bu kadar büyük katkılardan dolayı bu sektöre teşekkür etmemiz gerekiyor” dedi.

 

“Eğlence kısımlarını biraz keserek festivale devam edeceğiz”      

 

Başkan Yılmaz konuşmasının devamında, “Şu an içerisinde bulunduğumuz coğrafyada tarihin bütün dönemlerinde çekişmeler olmuştur ve bu durum halen devam etmektedir. Medeniyetlerin kurulduğu ve yıkıldığı bir coğrafyada yaşıyoruz. Bu sürekli bu şekilde devam edecektir. Başımızda bulunan PKK belası ülkemizi provoke ediyor. Yine Afyon’da yaşanan elim olay hepimizi çok üzdü. Festivalimiz böyle bir döneme rastladı. PKK normal yaşantımızın dışında kalıp her şeyimizi onlara uygun hale getirelim istiyor, eğer biz bu festivali tamamen kaldırırsak onlara hizmet etmiş olacağız. Eğlence kısımlarını biraz keserek festivale devam etmek istiyoruz. Bu konuda bize destek verenler olduğu gibi Bolu’da da provoke etmek isteyenler var. Bunlar olacaktır ama biz Bolu’ya bu kadar katkı sağlayıp so

 

syal sorumluluk alan bir sektörü kucaklayıp, sektörü geleceğe taşımaya devam edeceğiz” dedi.

 

“Bolu’yu geleceğe umutla taşımanın heyecanını yaşıyoruz “

 

Beyaz et sektörünün olumsuz yanlarını da ortadan kaldırmak için çalışmalar yürüttüklerini belirten Başkan Yılmaz, “Beyaz Et Sektörünün ilimize bu kadar büyük katkılarının olmasının yanında olumsuz yanları da bulunmaktadır. Tavuk gübreleri bilinçsiz olarak toprağa atıldıklarında hem toprağı hem de yer altı sularının bozulmasına neden oluyor. Bunun yanında halkımızın şikâyet ettiği koku da büyük bir sorun oluşturuyor. Bunları çözebilmek için şu anda tavuk gübrelerinden enerji üretme yolunda bir tesis kurmak için çalışmalara başladık. Bunu da provoke etmek isteyen insanlar olacaktır. Biz bu provokelere karşı Bolu’yu geleceğe umutla taşımanın heyecanını yaşıyoruz. Böyle bir ortamda sayın bakanımız festivalimize gelerek bize destek verdiler, ziyaretlerinden ötürü kendilerine çok teşekkür ediyoruz” dedi.

 

 “Avrupa’da 1’nci sıradayız”  

 

Başkan Yılmaz’ın açıklamalarının ardından Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Kutbettin Arzu’da bir konuşma yaparak beyaz et sektöründe Bolu’nun duruşunu, hem de dünyada ne kadar ileri bir duruma geldiğimizden bahsetti.  Ak Parti hükümetinin tarıma ve çiftçiye kredilerle ne kadar büyük katkılar sağladığını geçmiş dönemlerdeki katkının yanında kendi katkılarının çok daha fazla olduğunu dile getiren Bakan Yardımcısı Kutbettin Arzu; “Beyaz et sektörü hem Bolu’ya hem de ülkemize büyük katkılar sağlamaktadır, dünyada Türkiye 11. sıradan 7. Sıraya yükselmiştir, Avrupa’da ise 1. Sırada gelmektedir. Bu sektöre ve çalışanlarına teşekkür ediyorum. Bakanlık olarak biz her türlü desteği arkadaşlarımıza sunacağız. Şehitlerimize Allahtan rahmet diliyorum tüm ulusumuzun başı sağ olsun. Başkanımıza ve sektör çalışanlarına bugün burada bizi ağırladıkları için teşekkür ediyorum” dedi.

 

Konuşmaların ardından Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz tarafından Bakan Yardımcısı Arzu’ya çeşitli hediyeler takdim edildi. (F.Ö)

 


Yazan - 7 Eylül 2012. Kategori YENİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x