Bolu’da 2023 İlkbahar Dönemi Şap Aşılamaları Devam Ediyor


Bolu İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yürütülen programlı aşı kampanyaları doğrultusunda 2023 yılı ilkbahar şap aşılaması çalışmaları devam ediyor. 

Konu hakkında açıklama yapan Bolu İl Tarım ve Orman Müdürü İzzet Murat yaptığı açıklamada:

 “Şap hastalığı çok hızlı bulaşma karakteri olan, hızla yayılan, sınır tanımayan ve hayvansal üretime büyük darbe vuran Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ve Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü (OIE) gibi uluslararası kuruluşlar tarafından dünyada yok edilmesi hedeflenen ihbarı mecburi bir hastalıktır. Şap hastalığına neden olan virüs ortalama 4 yılda bir değişime uğrayarak hayatta kalma savaşını sürdürmekte ve yeni değişime uğramış şap virüsü hali hazırda kullanılan aşıları kullanışsız duruma getirebilmektedir. Bakanlığımız bünyesinde çalışan Veteriner Hekimlerin saha örneklerinden faydalanılarak, Şap Enstitüsü Müdürlüğünün çalışmaları ile yeni şap türüne karşı aşılar sürekli güncellenmektedir. Şu anda başlayan aşılamalar bu yeni aşılarla yapılıyor. Yetiştiricilerimiz hayvanlarını aşılatmayı ihmal etmemeli, aşılanmamış hayvan bırakmamalıdır. 

Bolu İl genelinde 2023 yılı ilkbahar şap aşı programı kapsamında 106.300 adet Büyükbaş plan dahilinde ve bunun yanında vatandaşlarımızın talepleri doğrultusunda küçükbaş hayvanın aşılanmasını planladık. İşletmelerimiz kapı kapı ziyaret edilerek şap hastalığına karşı aşılama çalışmalarımız yapılmaktadır. 

DİĞER HABERLER
Kars Bölgesi VHO'dan "Sat-2 Serotipli Şap Hastalığı" açıklaması

Şap aşılama çalışmaları kapsamında ilkbahar dönemi için ilimizde bulunan 106.300 büyükbaş hayvanımızın 94.154 adedi bu güne kadar aşılanmış olup %88,57 gerçekleşme oranı kısa süre içerisinde %100’e tamamlanacaktır” dedi. 

Bolu İl Tarım ve Orman Müdürü İzzet MURAT hayvanlarının aşılanması konusunda hassas ve titiz davranan Bolu’lu yetiştiricilere teşekkür etti.


17 Nisan 2023. 17:25
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x