Bolu Ovasında Vakti Hasat Yaklaşıyor


Hasat öncesi Bolu Merkez ilçe Ovadüzü mevkiinde incelemelerde bulunan İl Müdürü İzzet Murat, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Mehmet Menek ve teknik personel sahada hububat arazilerinde incelemelerde bulundu. Üretici ile sohbet etti. 

Konu hakkında açıklama yapan İl Müdürü İzzet Murat; 

“Bölgemizde etkili olan yağışlı hava rejimi dolayısıyla İlimiz iç Anadolu, yurdumuzun güneyi ve batı kesimlerine oranla 2-3 hafta aralığında daha geç hasat sezonuna girmektedir. İlimizde havaların ısınmaya başlamasıyla birlikte ova üzerindeki arazilerimizde baharın rengi olan yeşilden hasadın rengi sarıya doğru dönmeler ortaya çıkmaya başladı. 

İlimizde münavebe amacıyla ekilen başlıca ürün olan hububat patatesten fazla ekilen yegane ürün olarak karşımıza çıkmakla birlikte bunu yonca, yulaf, dane mısır, yağlık ayçiçeği gibi ürünler takip etmektedir. İlimizde yıllara göre değişkenlik göstermekle birlikte 650 bin dekar aralığında hububat ekimi gerçekleşmekle birlikte bunun yaklaşık 450-500 bin dekarını buğday ekim alanları oluşturmaktadır. 

Yamaç arazilere oranla verim ortalaması daha yüksek olan ova kesimlerinde gelişim gayet iyi seyretmektedir. Yaklaşan hasat mevsiminin çiftçilerimiz açısından bol daneli, kazançlarının bereketli olmasını diliyorum” dedi.


DİĞER HABERLER
Bolu VHO: 7 Haziran Dünya Gıda Güvenliği Günü
23 Haziran 2022. 18:30
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x