Bolu Seben’e Koyun Sütü Kazandırılıyor


Bolu İlinde küçükbaş yetiştiriciliğinin lokomotifi konumunda yer alan Seben ilçesinde etin yanı sıra  koyun sütünün de ekonomiye kazandırılması ve üreticilerin gelirlerinin arttırılması yönünde hazırlanan projenin değerlendirilmesi amacıyla Musasofular köyünde gece eğitimi mahiyetinde istişare toplantısı gerçekleştirildi. 

Koyun sütünün üretilip pazarlanmasını sağlamak amacı ile hazırlanan proje değerlendirme toplantısına  Seben Kaymakamı Süleyman BAKAN, Seben Belediye Başkanı Fatih KAVAK, İl Tarım ve Orman Müdürü İzzet MURAT, İlgili Şube ve İlçe Müdürü, Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa GÜLKAYA, Haccağız Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Mahmut ÇALIŞIR, Musasofular, Haccağız, ve Koçbıyıklar köyünün muhtar ve koyun yetiştiricileri katıldı.

Kaymakam Süleyman bakan yaptığı açılış konuşmasında;

Koyun sütünün kıymetli bir ürün olduğunu, süt üretimini arttırarak hijyen kurallarına uygun olarak sağılıp pazara sunulmasını ve sonuçta da koyun üreticilerin kazançlarını artırmayı amaç edindiklerini, bunun için uygulanacak proje paydaşlarından en önemli halkasını oluşturan süt üreticilerine büyük bir görev düştüğünü, ancak bu projenin en büyük kazancının da yine koyun yetiştiricilerinin olacağını İfade etti. 

Seben Belediye Başkanı Fatih KAVAK ise; yaptığı selamlama konuşmasında da belediye olarak projenin destekçisi olduklarını, MARKA yetkilileri ile görüşmeler yaptıklarını, sütün değerlendirilmesi için bir hibeden yararlanarak bu projenin pazarlama ayağını güçlendireceklerini ifade etti.

DİĞER HABERLER
Bolu'da arıcılık eğitimine yoğun ilgi

Bolu İl Tarım ve Orman Müdürü İzzet Murat konuşmasında; 

İl Müdürlüğümüzce hazırlanan “SEBEN’İN KOYUNU, TEMİZ OLUR SÜTÜ VE YOĞURDU” sloganıyla hazırlanan projenin bakanlığımıza sunulacağını yüzde 75 hibeli olarak koyun yetiştiricilerimize 30 kilitlemeli süt sağım sistemlerini dağıtacaklarını, Seben’de uygulanmaya başlanacak olan Halk Elinde Islah Projesi ile de aynı zamanda entegre olunacağını ifade etti. Ayrıca üreticilerin amaçlarının üreticilerimizin gelirlerini arttırıcı projelerle desteklenmesi olduğunu belirtti. 

Daha sonra proje paydaşlarının görüş ve önerileri alındı, projenin güçlü yanları ve zayıf yanları anlatılarak projenin bütün ayaklarının güçlendirilmesi ile ilgili tedbirler dile getirildi.


2 Aralık 2021. 17:24
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x