Bolu’da FAO Projesi Kapsamında Belirlenen Arazilerden Numune Alındı


Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), Tarım ve Orman Bakanlığı işbirliğinde Bolu’da yürütülen “Ekosistem Odaklı Gıda Üretiminin Teşvik Edilmesi Yoluyla Agro-Ekoloji Yönetim Sisteminin Geliştirilmesi” projesi çerçevesinde tanıtım eğitimleri verilirken, proje kapsamında ekim yapılacak 17 ayrı noktadan toprak numuneleri alındı.

Küresel Çevre Fonu (GEF) tarafından finanse edilen proje kapsamında pilot il olarak seçilen Bolu’ya giden Prof. Dr. Erhan Akça önderliğindeki FAO ekibi ve bakanlık uzmanlarından oluşan heyet, Bolu Tarım İl Müdürlüğünü ziyaret ederken sonrasında Müdürlük yetkilileri ile birlikte ilçelere geçerek çiftçilerle buluştu. 

Seben ve Yeniçağa İlçelerinde yaşayan çiftçilerle gerçekleşen buluşmada üreticilere proje hedefleri ve amacı hakkında bilgiler verilirken Seben ve Yeniçağa ilçelerindeki 17 ayrı noktadan toprak örnekleri alındı. 

Proje kapsamında ulusal düzeyde yaklaşık 50 bin dekarlık alanda sağlıklı gıda üretim ve erişim kapasitelerinin arttırılarak gıda ihtiyaçlarının güvenli bir şekilde temini hedeflenmektedir. Buluşmalarda Prof. Dr. Akça, Bolu’da agro-ekolojik üretim modeliyle çevreye duyarlı örnek bir üretim modeli inşa edilerek deneyimlerin Orta Asya ülkeleri ile de paylaşılacağını söyledi.

Bolu’da sürdürülebilir tarım prensiplerinin yaygınlaştırılmasını hedefleyen “Ekosistem Odaklı Gıda Üretiminin Teşvik Edilmesi Yoluyla Agro-Ekoloji Yönetim Sisteminin Geliştirilmesi” Projesi ekosistem odaklı gıda üretim modelinin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması için çalışacaktır. Projede küçük ölçekli tarımsal işletmelerin güçlendirilmesi, doğal kaynakların korunmasına yönelik ekolojik tarımsal üretim yöntemlerinin yaygınlaştırılması ve yerel tarımsal ürünlerin güçlendirilmesi amaçlanmaktadır.

DİĞER HABERLER
Tarımda Politika Yapmanın Zorluğu 3: Çiftçi Bakış Açısı ve Çiftçiye Bakış Açısı

20 Eylül 2023. 13:27
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x