Bu Kez,Turistik Develer Türkiye’ye Sığındılar


Çıkan çatışmalarda atılan bombalar ve silah seslerinden etkilenen develer Suriye sınırıdan Türkiye’ye girdi.

 

Suriye ordu birlikleri ile muhalifler arasında çıkan çatışmalarda bomba ve silah seslerinden etkilenen 4 deve mayınlı alandan Türkiye’ye geldi.

 

Öncüpınar Hudut Bölük Komutanlığı sorumluluk alanından mayınlı alandan Suriye’den Türkiye’ye gelen 4 adet deve mayınlı alandan geçtiği sırada tellere takılarak bazı yerlerinden yaralandı. Sınır birlikleri tarafından her zaman Suriyeli sığınmacıların sınırdan alınarak işlemleri yapılırken, ilk kez karşılarında develeri gören askerler şaşırdı. Koruma altına alınan develer, Cumhuriyet Savcılığı’nın kararı ile Gaziantep Hayvanat Bahçesi’ne teslim edilme kararı verilmesinden sonra develer, Gaziantep’e gönderildi.

 

Hassas olan develerin, Suriye ordu birlikleri ile muhalifler arasında çıkan çatışmada atılan bombalar ile silah seslerinden etkilendiği bu nedenle Suriye’den kaçtığı iddia ediliyor.

 

ZENGİN AİLELER YETİŞTİRİYOR

 

Develer, Suriye’de soylu aileleri ile zenginler tarafından yetiştirilirken, develer turizm amaçlı olarak kullanılıyor. Develer, ülkeyi ziyaret eden turistlerin gezdirilmesinde kullanılırken, deve sütü zengin ve soylu aileler tarafından tüketiliyor. Deve yetiştiriciliği Suriye’de hobi olarak yapılırken, Suriye’de büyük deve çiftlikleri olduğu yılın belirli aylarında deve güreşi yapıldığı öğrenildi.İHA

 

 


DİĞER HABERLER
Kaz Etinin Altınla Yarışması Sevindirici
28 Temmuz 2012. 14:29
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x