Bu ülkede soğan benzinden daha önemli


 

555039_538833222838054_1669931361_n

 

Hindistan’da ekonomik krizde ilk tartışılan konu soğan fiyatları oluyor.
Dünyanın birçok ülkesinde ne zaman ekonomik kriz olsa tartışılan konular ekmek, su ve benzin fiyatları oluyor. Hindistan’da ise durum biraz farklı. Ülkede ekonomik krizde tartışılan ilk şey soğan fiyatları. Halkın siyaseten başarılı bir hükümet için en büyük şartı ise ucuz soğan alabilmek. Çünkü soğan ülkede en çok tüketilen sebzelerin başında geliyor. Yılda sadece 5 ay taze yetiştirildiği için de 1,3 milyarı bulan nüfusa yetmiyor. Bu yüzden soğan, Hindistan’ın siyasi sebzesi olmuş durumda.
Hindistan’da son günlerde yaşanan Hint Rupisi’nin dolar karşısındaki hızlı değer kaybı, hayatın her sahasına yansımış durumda. Fakat orta sınıfı en çok rahatsız eden şey soğan fiyatlarının 5 kat artması. Bir ay önce 20 rupiden (60 kuruş) alınan bir kilo soğan, bugün bazı marketlerde 100 rupiye (3 TL) kadar yükseldi. Soğan fiyatlarının orta sınıf için çok önemli olmasının sebebi ülkedeki ekonomik gidişatın adeta soğan fiyatları ile birebir örtüşüyor olması. Büyük rahatsızlık kaynağı yükseliş hükümeti de zor duruma soktu. Öyle ki petrol ve diğer temel ihtiyaçlardaki artışı çok önemsemeyen Hintliler soğandaki yükseliş sonrası protestolara başlıyor. Soğan fiyatlarında indirim isteyen halk, hükümete zor zamanlar yaşatıyor. 2014’teki genel seçimlerde hükümet adaylarının en büyük riski artan soğan fiyatları olacak gibi gözüküyor.
Geçtiğimiz pazar günü başkent Yeni Delhi’de meydana gelen olay, durumu daha net açıklıyor. Jaipur’dan Yeni Delhi’ye gelen bir kamyon, taşıdığı değerli kargodan dolayı kaçırıldı. Kargo ise 40 ton soğandı. Bu trajikomik olayın yanı sıra halk durumdan eğlence bile çıkarmaya başladı. Kimi Hintliler, eşlerinin doğum günlerinde bir pırlanta yüzük yanında bir de soğan veriyor. Kimi siyasiler dinî bayramlarda halkla bayramlaşırken tatlı yerine soğan ikram ediyor. Soğan, Hindistan için o kadar önemli ki bazı mağazalar müşteri çekmek için alınan malzemenin yanında bedava soğan veriyor. Kanpur şehrindeki esnaf, yatak ve mobilya sattığı mağazasında müşterilerine soğan hediye gediyor. Mağaza sahibi Vinayak Kodhar, festivaller mevsimine girilirken soğan fiyatlarındaki artışın halkı zor duruma soktuğunu, bunun için mağazasından alışveriş yapanlara soğan hediye etmeye karar verdiğini dile getiriyor. Müşteriler de durumdan gayet memnun. Kız kardeşine hediye yastık almaya geldiğini söyleyen Ashok, mağazanın soğan hediye ettiğini duyunca buraya geldiğini söylüyor.

 


Yazan - 24 Ağustos 2013. Kategori MANŞET, GIDA. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x