“Bu yıl buğday üretimi 22 milyon tonu bulacak”


MKL_1785

​Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, “Şu ana kadar hasat yaptığımız yerlere baktığımızda; Türkiye’nin tahmini buğday üretimi 22 milyon tonu bulacak. 18 milyon ton buğday olduğunda, 75 milyon insanın ekmeğine, bulguruna, makarnasına, tohumuna, yemliğine yetiyor. Üstünü ihraç ediyoruz” dedi.

Bakan Eker, Sarayönü ilçesindeki Gözlü Tarım İşletmeleri’nde düzenlenen Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) 63. Geleneksel Hasat Bayramı’na katıldı. İşletmede biçerdöver kullanan Eker, üretilen buğdayın ilk hasadını gerçekleştirdi. TİGEM tarafından projelendirilen patates üretim sistemi hakkında da yetkililerden bilgi alan Eker, tarlada incelemelerde bulundu. Eker, şenlik alanında yaptığı konuşmada, çiftçinin 365 gün ürününü gözü gibi koruduğunu, biçerdöver tarlaya girdiğinde ise emeğinin karşılığını aldığını belirtti. Her yıl bir TİGEM işletmesinde çiftçilerle hasat bayramını kutladıklarını ifade eden Eker, MKL_1774“TİGEM, Türk tarımında hala en önemli kuruluş. Çünkü bitkisel üretimin en çok ihtiyaç hissettiği kaliteli sertifikalı tohumluk ve hayvancılık için damızlık üretiyor. TİGEM zarar eden kuruluş olmaktan çıktı. Kar eden kuruluş oldu. TİGEM çalışanlarını yürekten tebrik ediyorum” diye konuştu. TİGEM işletmelerinin yöredeki çiftçiye bilgi ve teknoloji aktarımı yaptığına dikkati çeken Eker, şunları kaydetti: “Biz bu sene ‘çiftçi daha verimli üretim yapsın, maliyetlerini düşürsün, cebine biraz daha fazla para girsin’ diye bakanlık olarak 9 milyar lira karşılıksız nakdi hibe desteği ödüyoruz. Bugün itibariyle bu yıl için ödediğimiz 6 milyar 600 milyonu geçti. Yılın kalan altı ayında da diğer kısmını ödeyeceğiz. Şu ana kadar hasat yaptığımız yerlere baktığımızda; Türkiye’nin tahmini buğday üretimi 22 milyon tonu bulacak. 18 milyon ton buğday olduğunda, 75 milyon insanın ekmeğine, bulguruna, makarnasına, tohumuna, yemliğine yetiyor. Üstünü ihraç ediyoruz. Hatta piyasadan toplanan buğdaylar un olarak ihraç ediliyor. Dünya buğday unu ihracatında Türkiye son 8 yılda ya birinci ya da ikincidir. Böyle bir aşamaya geldik.” “Dünyanın 7. büyük tarım gücü” Eker, her geçen gün çiftçinin şartlarının iyileştiğini, randevulu hububat alımıyla vatandaşın kamyon üzerinde beklemesine, ekstra kamyon parası vermesine son verdiklerini dile getirdi.

 

Koyun-keçi varlığında da 10 yıl öncesinin rakamını aştıklarını aktaran Eker, sözlerine şöyle devam etti: “Milletimizin bu değerlerini muhafaza etmek zorundayız. Bütün bunlar TİGEM olarak öncü kuruluş rolümüzü iyi oynamamızla mümkün. Bundan sonra da bu şekilde devam edeceğiz. Aldığımız tedbirlerle Türkiye, tarım hasılası bakımından dünyanın 7. büyük tarım gücü haline geldi. Avrupa’da Fransa, İspanya ve İtalya’yı geçtik. Bütün bunlar, tarımın büyük ülkeleriydi. Avrupa’da 1. duruma geldik. Türkiye dünyanın 7. büyük tarım ekonomisi halinde. Bu politikalarla geleceğe güvenle bakıyoruz.” Konuşmaların ardından sanatçı Bedri Ayseli’nin verdiği konserde, Bakan Ekerde şarkılara eşlik etti. Daha sonra katılımcılara yemek ikram edildi.


Yazan - 12 Temmuz 2013. Kategori GIDA. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x