Bülent Ecevitin vefatının 9uncu yılı


 

epa00856862 (FILES) Undated file photo of former Turkish Prime Minister Bulent Ecevit during an interview at his office in Ankara. Ecevit died late Sunday 05 November 2006 aged 81 the Anadolu news agency reported. Ecevit had been hospitalized since

 

Eski başbakanlardan Bülent Ecevit, vefatının 9’uncu yılında, İzmir’de düzenlenen törenle anıldı.

 

Törenin düzenlendiği Karşıyaka Çarşı Kültür Merkezi’nin fuayesinde Ecevit’in fotoğrafları sergilendi. DSP İzmir İl Başkanlığı ile Karşıyaka ilçe teşkilatının hazırladığı törende davetlilere Ecevit’in biyografisinin anlatıldığı kitap hediye edildi.

 

251249

 

 

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan anma töreni, Ecevit’in hayatını anlatan belgeselin gösterilmesiyle devam etti.

 

Törende konuşan DSP Genel Başkanı Masum Türker, Türkiye’nin Bülent Ecevit’i ve fikirlerini yeterince iyi anlayamadığını savunarak, “Türkiye’de Ecevit’i anlamanın önemi şudur. Dünya düşük yoğunlukta bir 3. dünya savaşına doğru sürükleniyor. Bu düşük yoğunluklu 3. dünya savaşının merkezi bizim bulunduğumuz coğrafya. Bulunduğumuz bölgede geleceğe ilişkin iyi analizler yapmazsak, sosyal medyada tembellik yapıp, bize dayatılan bilgilerle hareket edersek, yarını yönetemeyiz” dedi.

 

Türker, Ecevit’in vasiyetini yerine getiremediklerini belirterek, “Ecevit’i genç nesillere anlatamadık. Onu DSP’den ayırdığımızda zaten onu anlamamız mümkün değil” ifadesini kullandı.

 

Ecevit’in siyasetçi kimliğinin yanında edebiyatçı kişiliğinin de kendilerine yol gösterdiğini dile getiren Türker, şunları kaydetti:

 

“Aslında rahmetli Bülent Ecevit, her şiirinde dünyaya bakışımız ve siyaset yapışımızla ilgili yol göstermiştir. Örneğin ‘Yarın’ şiirinde, bize önemli bir yol haritası çizmede yardımcı olmuştur. ‘Yarın bir sonraki günden önemsiz ama dünden önemli diyor.’ Demek ki her bir gün ve gelecek geçmişten daha iyi bir noktadadır. Bize çok fazla geçmişe takılmayın geleceğe bakın diyor.”

 

AA

 

Bulent&Rahsan


Yazan - 22 Kasım 2015. Kategori MANŞET, ETKİNLİKLER. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x