Bursa İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nün Gıda Denetimleri


1526528_401144026697881_812012603_n

 

Bursa İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, 2013 yılında 174 Alo Gıda Hattına gelen ihbar ve şikâyetleri de dikkate alarak, 15.729 işletmede gıda denetimi gerçekleştirdi.

 

Risk Esaslı Denetim Modeli Uygulanıyor

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yurt genelinde Risk Esaslı Denetim Sıklığı Modelini uyguluyor. Bu model kapsamında İl düzeyinde sürdürülen gıda denetim hizmetleri hakkında bilgi veren Bursa İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ömer ÇELİK, et ve süt gibi risk oluşturabilecek sektörlerin ayda bir, paketli ve risksiz ürün satan satış noktalarının da iki yılda bir denetlendiğini söyledi. İl Müdürü Ömer ÇELİK, konu ile ilgili açıklamasında şu görüşlere yer verdi. İşletme bazında gerçekleştirilen denetimler, güncel olarak Gıda Güvenliği Bilgi Sistemine düzenli olarak kaydediliyor. İşletmeler; fiziki yapısı, ürettiği ürünler, hijyen durumu, gıda güvenliği ve diğer faktörler göz önüne alınarak sistem tarafından puanlanıyor ve Risk Esaslı Denetim tarihi belirleniyor. Belirlenen tarihte ilgili firma yeniden denetime tabi tutuluyor.

 

Gıda Denetim Hizmetleri Öncelikli Faaliyetlerimizdendir

 

Denetim faaliyetlerinde; en son teknolojileri içeren ölçüm aletleri ile diğer donanım ekipmanlarının personelin kullanımına tahsis edildiğini ifade eden İl Müdürü Ömer ÇELİK, Gıda Denetim Hizmetleri, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının öncelikli faaliyetlerinden biri olduğunu ifade etti. Bursa’da 16.036 kayıtlı işletme bulunduğunu hatırlatan İl Müdürü Ömer ÇELİK, 2013 yılı içerisinde Alo Gıda ile birlikte toplam 15.729 işletmede gıda denetimi gerçekleştirildiğini ve olumsuzluk tesbit edilen 1.267 işletmeye idari yaptırım uygulandığını söyled


14 Ocak 2014. 17:44
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x