Bursa Valiliğinden “siyah incir” genelgesi


resized_bbf2c-12583c57incir

 

 

Bursa Valiliği, Türkiye’de yüzde 90’ını Bursa’da üretilen siyah incire erken olgunlaşması için Ethephon ilacı kullanan kişilere 10 bin lira para cezası kesileceğini açıkladı

 

 

Bursa Valiliği, uzun raf ömrü, iri dış görüntüsü, tadı ve nefasetiyle dünyanın en kaliteli inciri kabul edilen “Bursa Siyahı”nda erken olgunlaşmayı sağlayan “Ethephon” adlı bitki gelişim düzenleyicisinin kullanımının önlenmesi, kesim ve ihraç tarihlerine uyulması hakkında genelge yayımladı.

 

Yüzde 90’ı Bursa’dan

 

Genelgede, siyah incirin Bursa’ya özgü bir meyve olarak bu alanda bir marka durumunda olduğu belirtildi. Türkiye siyah incir üretiminin yüzde 90’ını karşılayan Bursa siyah incirinin yılda 25 bin ton civarında üretildiği kaydedilen genelgede, “Bunun yüzde 60-70’i yaş olarak ihraç edilmekte ve yılda ülkemize 40-45 milyon dolar döviz girdisi sağlamaktadır.” denildi.

 

Yasaklı madde kullanımı

 

Bazı üreticilerin geçmiş yıllarda incirde erken olgunlaşmayı sağlamak amacıyla Ethephon ilacı kullanması nedeniyle bazı sorunlarla karşı karşıya kalındığı hatırlatılan genelgede, söz konusu ilacın Türkiye’de ve Avrupa’da incir üretiminde kullanılmasının yasak olduğu vurgulandı. Genelgede, şunlar kaydedildi:

 

“Söz konusu bitki gelişimi düzenleyicisi yapay bir olgunluk sağlıyor gibi görünse de gerçekte ürünün kalitesini bozmakta, raf ömrünü azaltmakta, piyasaya aşırı ürün arzı nedeniyle fiyatların düşmesine ve gelir kaybına neden olmaktadır. Birkaç bilinçsiz ve sorumsuz kişinin, ülkemiz ekonomisine ve sektör paydaşlarına zarar vermeye hakkı yoktur. Bursa siyah incirinin taze olarak gittiği ülke pazarlarında kalite ve tüm özelliklerini koruyarak tüketilmesi ve buna göre yurt dışında talep oluşturması son derece önem arz etmektedir. Sektörün zarar görmemesi için gerek üreticilerin gerekse ihracatçılarımızın kesim ve ihraç tarihlerine uyarak ürünün hasat edilmesi daha sonra ihracata gönderilmesi gerekmektedir. Bursa’nın hem lider hem tekel olduğu bu değerli ürünümüzü hak ettiği konumda tutmak ve daha da geliştirmek, üreticilerimizin emeğini ve alın terini korumak, yanlış uygulamalara karşı üreticileri ve sorumluları uyarmak, haksız rekabeti önlemek, sektör paydaşları arasında birbirlerinin zararına yol açan davranışlar yerine, tamamının ortak yararının sağlanmasına çalışmak için bu genelgenin çıkarılması ve uygulamaya konulmasında yarar ve zaruret görülmüştür.”

 

– “Denetimler aralıksız devam edecek”

 

Bursa siyah incirinde ekonomik zarar eşiği oluşturacak hastalık ve zararlı etmeni bulunmadığından “kapama bahçe” olarak tesis edilen siyah incir bahçelerinde zirai mücadele yapılmayacağı ifade edilen genelgede, zeytin ve bağ alanları ile karışık üretim sahalarında zirai mücadele uygulayacakların da her türlü önlemi alarak, rüzgarın yönü, şiddeti, hava akımı gibi unsurlar uygun olduğunda elle ilaçlama yapması, ilaç bulaşmasına asla fırsat verilmemesi istendi.

 

Genelgede, şu ifadelere yer verildi:

 

“Bursa siyah incirinin hasat tarihi, iklim koşulları, sulama, bakım şartları ve doğal olgunlaşma gibi durumları dikkate alınarak Ekonomi Bakanlığı Marmara Bölge Müdürlüğü tarafından oluşturulan komisyonca belirlenen tarihten daha önce kesinlikle ihracata yönelik kesim ve depolama yapılmayacaktır. Fenolojik olgunlaşmadan önce kısa vadede ve erken piyasaya girmek, yüksek fiyat avantajından yararlanarak, daha çok gelir sağlamak gibi bireysel tavır ve davranışlarda bulunmak, uzun vadede hem kendilerine hem de ülkemize zarar verecektir. Bu nedenle üreticilerimizin tarafından olgunlaşmayı hızlandıran Ethephon etkili maddeli bitki gelişimini düzenleyiciyi kesinlikle kullanmayacaktır. Kesim tarihine uymayan, Ethophen kullanan üreticiler ile ilgili şikayetler ‘Alo 147 Gıda Hattı’na yapılacaktır. İl ve ilçe müdürlüklerimiz tarafından kurulan denetim ekiplerince kesim ve ihraç izninin verileceği tarihe kadar denetimler aralıksız devam edecektir.”

 

10 bin lira idari para cezası

 

Yasaklanan bitki koruma ürününü kullananlara ve uygulama yapanlara 10 bin lira idari para cezası verileceği bildirilen genelgede, “Ürünlerin insan sağlığına risk oluşturması durumunda tüm masraflar sorumlusuna ait olmak üzere piyasadan toplatılır, mülkiyetin kamuya geçirilmesine karar verilir. Aykırılık sadece etiket bilgilerinden kaynaklanıyor ise idari para cezası 5 bin lira olarak uygulanır.” ifadeleri kullanıl


Yazan - 3 Ağustos 2016. Kategori MANŞET, GIDA, SAĞLIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x