‘Chobani’,ürettiği ürünleri “Yunan” yoğurdu olarak satamayacak.


062012hubpmsbchobani_512x288

 

 

ABD’nin en büyük yoğurt üreticisi olan Hamdi Ulukaya’nı sahibi olduğu ‘Chobani’, artık İngiltere’de ürettiği ürünleri “Yunan” yoğurdu olarak satamayacak.Türk yoğurt kralı İngiltere’de kaybetti

 

 

Ulukaya’nın rakibi Fage firmasının geçtiğimiz yıl açtığı davayı karara bağlayan mahkeme, Chobani’nin klasik Yunan yoğurduğundaki gibi “daha kremalı ve süzme” olduğu yönündeki savunmayı yetersiz buldu.

 

2007’den bu yana ABD piyasasında faaliyet gösteren Chobani, İngiltere pazarına iki yıl önce girmişti.

 

Amerika’nın en büyük yoğurt firmalarından olan Chobani’ye büyük şok. Fage isimli ‘Yunan Yoğurdu’ firması Ulukaya’ya yoğurtlarında kullandığı ‘Greek Yogurt’ (Yunan yoğurdu) ibaresinden ötürü İngiltere’de dava açtı. Dava önceki gün sonuçlandı. Buna göre Chobani artık İngiltere’de ‘Yunan yoğurdu’ ibaresiyle Chobani yoğurtlarını satamayacak. Dava İngiliz Yüksek Mahkemesi’nde görüldüğü için Chobani’nin bir itiraz hakkı da bulunmuyor.

 

 

FABRİKA KURMAK İSTİYORDU

 

Türk girişimci Hamdi Ulukaya’nın firması Chobani İngiltere pazarına 2012 yılında girdi. Yoğurtlar 450 Tesco mağazasında satılıyordu. Firmanın İngiltere’de ilk dönem performansı çok yüksek olmasa da Hamdi Ulukaya adada bir fabrika kurmak istediğini dile getirmişti. 1994 yılında Türkiye’den ABD’ye taşınan Ulukaya dünyanın en büyük yoğurt firmalarından biri olan Chobani’nin sahibi.

DİĞER HABERLER
Kıbrıs müzakerelerinde İsviçre'de kritik zirve

1 Ağustos 2014. 13:17
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x