Çiftçinin Yüzünü Güldüren Tarım Projesi


“Biyodizel ile hem çiftçi, hem Türkiye ekonomisi kazanıyor.”

İzmir’in Torbalı ilçesinde faaliyet gösteren DB Tarımsal Enerji, Trakya ve Anadolu’da sözleşmeli çiftçilerin ürettiği yerli tarım ürünü yağlı tohumları ve topladığı atık bitkisel yağları modern tesisinde işleyerek biyodizel üretiyor. Böylelikle hem çiftçiye hem de ülke ekonomisine katma değer yaratıyor. Firmanın kurucularından ve aynı zamanda Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Borovalı “Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sn.Faruk Özlü’ nün tesislerimize ziyareti bizleri çok mutlu etti. Kuruluşumuzun 10. yılına girdiğimiz bu günlerde sayın Bakan’nın ziyareti çok anlamlı oldu. Bugüne kadar yaptığımız üretimleri, faaliyetleri ve ülkemiz açısından sektörümüzün önemini vurgulamak için büyük fırsat oldu. Biyodizel çağımızın artan enerji ihtiyacını karşılamada yerli kaynakları kullanan, atıkları değerlendiren bir yenilenebilir akaryakıt çeşidi olarak piyasadaki yerini aldı. Bu ürünü ülkemizde faaliyet gösteren yerli ve yabancı akaryakıt dağıtım şirketleri motorin içerisine yüzde 2 oranında harmanlama yolu ile kullanıyor. Böylece hem çiftçi hem de ülke ekonomisi kazanıyor. Geçtiğimiz yıllarda, biyodizel ülkemizde üretilebilir mi, sürdürülebilir olur mu diye sorgulanırken, bugün artık biyodizel sektörü daha nasıl ülkemiz ekonomisine katkı sağlayabiliri konuşuyoruz. Bu süreçte, mevzuat konularında EPDK, Ulusal Marker konusunda TÜBİTAK, kalite standartları konusunda üniversite laboratuvarları ve TSE, akaryakıt sektöründeki dağıtım firmaları desteklerini ve ilgilerini eksik etmedi, çok şükür bugünlere gelebildik.” dedi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’ nün geçtiğimiz günlerde programı kapsamında incelemelerde bulunduğu DB Tarımsal Enerji, Türk çiftçilerinin ürettiği yerli tarım ürünü yağlı tohumlardan elde edilen bitkisel kökenli yağları biyodizele çevirerek Tarımsal Kalkınma açısından önemli bir işlevi yerine getiriyor. Firma Genel Müdür Gökay Biraltın, Türkiye’deki Metil Ester üretimde yüksek teknolojiyi kullanan, alanında lider bir tesis olduklarını söyledi. Tesislerinde girdi olarak yerli tarım ürünü bitkisel yağlarla birlikte toplanmış atık bitkisel yağların da kullanıldığını anlatan Biraltın, “Tarlada Sözleşmeli Tarım Uygulaması ile anlaşmalı çiftçilerimize ağırlıklı olarak Aspir ve Kanola ürettiriyoruz. Yağlı tohum üretimi yapılan bölgelerde kırma ve yağ çıkarma işini de yaptırarak, bölgesel ekonomiye de katkı sağlamaya çalışıyoruz. Trakya bölgesinde Kanola, Anadolu’da ise Aspir üretimi yaptırıyoruz. Alım garantili bu çalışmamızda elde edilen tohumları kırım işleminden sonra tesislerimizde işleme alıyoruz. Üretimin sonucu metil ester(biyodizel) ana ürünümüz çıkıyor. Yan ürün olarak elde ettiğimiz Gliserin’i de saflaştırarak farma kalitede Saf Gliserin olarak ülkemizdeki ihtiyacı karşılayacak şekilde satıyoruz. ” dedi.

“Biyodizel Türkiye için bir Tarım Projesidir”

“Biyodizel Türkiye için bir tarım projesidir” diyen Biraltın, “Çünkü biyodizelin hammaddesi tarlada yetişen bitki kaynaklıdır. Kurulduğumuz günden beri yaklaşık 200 bin ton üretim ve satış yaptık. Yaklaşık 150 Milyon USD tutarında bir kaynak, yurdumuzda tarlasını eken, toprağı işleyen kesime aktarılmış oldu. Bu para Türk çiftçisine gitti. Çünkü biz Türkiye’de şirketimiz ve kooperatifler vasıtasıyla sözleşmeli tarım modeli uyguluyoruz. Kooperatifler vasıtasıyla ekiciyi daha bilinçli ve verimli hale getirmek için birlikte çalışıyoruz. Zaten Tarım Bakanlığı’mızın gerek Havza uygulamaları, gerek münavebe bitkisi olarak yönlendirmeleri ve Aspir, Kanola’ya uyguladığı teşvik primleri bu süreçte önümüzü açıyor. Hasat edilen ürüne en başından alım garantisi veriyoruz. Tohum veriyoruz. DB Tarımsal Enerji bünyesinde bu işlerin organizasyonu ve takibi için bir Ziraat Mühendisimiz var. Tarlaların daha verimli olması için tarlalara ziyaretlerde bulunuyoruz, doğru ilaçlama ve bakım önerilerimizi veriyoruz, üniversiteler ve tohum üreticileri ile tohum ıslah çalışması yaparak , yağlı tohumlarda verimin artması için bölgesel eğitimler ve toplantılar yapıyoruz” dedi.


24 Şubat 2017. 12:50
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x