Çin Devlet Televizyonu’nda yapay zeka haber sunucusu


 

Çin devlet televizyonlarından Xinhua, sentezlenen seslerden ve üç boyutlu animasyonlardan oluşturduğu iki adet yapay haber sunucusunu ilk kez Dünya İnternet Konferansı‘nda tanıttı.

 

Bu iki haber sunucusunun tam olarak hangi teknolojileri kullandığının belli olmamasına rağmen son yıllarda Çin tarafından ciddi kaynak harcanan Makine Öğrenmesi araştırmalarının kullanıldığı tahmin ediliyor. Bazı bilgisayar uzmanları ise bu haber sunucularının sadece gerçekçi sanal kuklalar olduğunu düşünüyor. Bazı uzmanlar ise Xinhua kanalı yazılım uzmanlarının bu sunucuların dudak hareketlerini ve animasyonlarını önceden şablonlar olarak yaratabileceğini ve verilen metinleri bu şablonlara uyarak okuyabileceğini söylüyorlar.

 

 

Xinhua tarafından biri İngilizce ve diğeri Çince haber sunacak şekilde iki adet yaratıldığını açıkladığı bu sunucular aynı zamanda Çin içerisinde yoğun kullanılan “Sogou” adlı arama motoru ile de birlikte çalışabilecek şekilde tasarlanmış. Xinhua tarafından ayrıca bu sunucuların kanalın internet sitesinde günde 24 saat çalışabileceği ve haber prodüksiyon masraflarını azaltacağı da belirtildi.

 

Şimdilik surat mimikleri ve sesleri çok gerçekçi olmayan bu sunucuların Makine Öğrenmesi çalışmalarına ciddi bir katkı yapabileceği de düşünülüyor. Ancak Çin Hükümeti’nin İnternet üzerindeki ciddi sansür kararları ve bu haber sunucularının halk üzerinde çeşitli propaganda araçları olarak kullanılabilecek olması da tartışmaları beraberinde getirdi.

DİĞER HABERLER
Şehir Hatları yaz tarifesine başlıyor

 


9 Kasım 2018. 03:54
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x