Çin’den soya fiyatlarına operasyon


Üç büyük soya fasulyesi ticareti şirketi geçtiğimiz cuma günü Reuters’a yaptıkları açıklamada dünyanın en büyük soya fasülyesi alıcısı olan Çin’in, ithal edilen soya fasulyesi kargolarının denetim miktarını arttırdığını söyledi. Bu durum, yavaş ve maliyetli olan soya fasülyesi temizleme sürelerini uzatacak gibi görünüyor. Soya dünyada hem sofralar hem de yem sanayii için çok önemli bir kaynak durumunda.

Çin geçen ay gümrüklerinde soya fasulyesi boşaltma için yeni prosedürler uygulamıştı. Uygulanan bu prosedürler temizleme sürelerini geciktirmiş ve alıcılar için maliyetleri ciddi şekilde artırmıştı. Ayrıca liman gümrüklerinin son günlerde böcekler ve kalıntılar için kargo örnekleri çok dah asıkı şekilde kontrol etmesinin maliyetleri daha da artırması ve talebi etkilemesi de söz konusu. Çin limanlarındaki yavaş temizleme süreleri, soya yemeği fiyatlarını yükseltiyor ve dünyadaki domuzların yarısını besleyen Çinli çiftçilerin son zamanlardaki kayıplarını da artırıyor.

Singapur merkezli bir uluslararası ticaret firmasındaki bir çalışan yaptığı açıklamada, “Bu iki yönlü bir darbe. Önceden ithalat lisansları almakta gecikmeler vardı ve son birkaç gündür yükler üzerinde daha sıkı kontroller var” şeklinde konuştu. Başka bir çalışan ise önceden tipik olarak beş gemiden sadece birinden örnek alındığını söylerken, denetimden sonra kargoların boşaltılmasının 10 iş günü kadar süreceğini ekledi. Demuraj (bekleme süresi) veya anlaşılan sürede yükü boşaltamayan gemi sahiplerine ödenen ücret, 60.000 ton soya fasulyesi taşıyan bir panamax gemisi için günlük 20.000 $ kadar olabiliyor.

DİĞER HABERLER
Ağustos 2019: Dünya buğday, mısır, soya, pirinç durumu

Dünya genelinde gönderilen soya fasulyesinin %60’tan fazlasını satın alan Çin, çoğunlukla Brezilya ve Amerika Birleşik Devletleri’nden yağlı tohum alıyor.

Kaynak: reuters


15 Mayıs 2023. 15:16
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x