Çin’liler Artık Hakiki Türk Döneri Tüketecek


Çinliler, artık Türk dönerini ülkede açılan döner zinciriyle yeme imkanına sahip

 

Türkiye’den, dünyanın en büyük fastfood pazarı olan 1,3 milyar nüfuslu Çin’de önemli ve dev bir adım atıldı. Çinliler artık gerçek Türk dönerini ülkede açılan fastfood türü döner zinciriyle yiyebilecekler.

 

Çin’de Müslümanların yoğun olarak yaşadığı Ningxia Hui Özerk Bölgesi’nin merkezi Yinchuan şehrinde “d’gene” (dönergene-Çincesi Kababu) adı altında döner satış noktası açıldı.

 

Türk lezzetlerinin tek deniz ötesi zincir adayı “d’gene”de verilen taze özel lavaşı, özel işlenmiş döneri ve Türk usulü marine edilerek kızartılmış tavuğu yiyen Çinliler, bu yeni konsepti ve tadı çok beğendiklerini söyledi.   “Uzun yollar ilk adımla başlar” sloganı ile yola çıkan “d’gene”nin hedefi ise 2015 yılı sonuna kadar en az 400 şubeye ulaşmak. Çinli işadamları da şimdiden d’gene’nin şubelerini açmak için sıraya girmiş durumda. İlk etapta hemen 15 şubenin açılması bekleniyor.

 

Çinlilerin damak tadına uygun yapıldı   Türk dönerini Çinli gurmelerin yaptıkları soslar ile misafirlerine sunduklarını kaydeden d’gene ortaklarından Mehmet Emrah Nalçacı, Çinli ortakları ile birlikte bu işi büyütmeyi planladıklarını aktardı. Çin’de yaşayan Türk işadamı, Çin nüfusunun çok fazla olduğuna vurgu yaptı ve Çinlilerin döneri çok sevdiğini ifade etti. Türk yatırımcı ayrıca, Çin’de yatırımındaki hedefinin çok uzun soluklu ve daha büyük rakamlara ulaşmak olduğunu sözlerine ekledi.

 

Döneri tadanlardan Zhu Cuilin, Türk dönerinin çok lezzetli olduğunu ve diğer yabancı ünlü fastfood zincirlerinden farklı olarak daha yumuşak tatta bulunduğuna dikkat çekti.   Gao Hui ise dönerin tadını çok beğendiğini ve ağız tadına uydun yumuşak olduğunu kaydetti. Arkadaşlarıyla Türk dönerini tadan Ma Yong isimli erkek de dönerin kendine has tadı olduğunu ve Çin’de tutacağına inandığını ifade etti.trt


Yazan - 18 Kasım 2012. Kategori GIDA. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x