Cumhurbaşkanı Erdoğan, Obama ile görüştü


aa_picture_20140905_3211523_high-jpg20140905174333

 

 

NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi’ne katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Obama ile bir araya geldi.

 

NEWPORT

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD BaşkanıBarack Obama arasındaki görüşme sona erdi.

 

Galler’de düzenlenen NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi’ne katılan Erdoğan, ikili görüşmelerini kapsamında ABD Başkanı Obama ile de bir araya geldi. Basına kapalı görüşme 1,5 saat sürdü. Erdoğan-Obama görüşmesi, Erdoğan’ın, zirve kapsamında gerçekleştirdiği en uzun görüşme oldu.

 

Görüşmede Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu ve Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcılığına atanması beklenen Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı İbrahim Kalın eşlik ederken, ABD Başkanı Obama’nın yanında Dışişleri Bakanı John Kerry hazır bulundu.

 

“Suriye, Irak, Filistin, Mısır, Libya, Ukrayna konuları değerlendirildi”

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Obama ikili görüşmeleri öncesinde yaptıkları konuşmada, ele alacakları konuları ifade ettiler.

 

“Sayın Obama ile NATO liderler zirvesinde bir araya geldim ve bölgemizde cereyan eden son gelişmelerin değerlendirilmesi fırsatını bulduğumuz için çok mutluyum” ifadelerini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD ile Türkiye arasında model ortaklık çerçevesinde devam edegelen bir hassas süreç bulunduğunu söyledi.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu süreçteki birçok konunun iki ülkeyi bir birine daha da yakınlaştırdığını vurgulayarak, şöyle konuştu:

DİĞER HABERLER
Osman Arolat'a 'Yaşam Boyu Onur Ödülü'

 

“Birlikteliğin askeri plandaki en önemli çerçevesi NATO’dur. Siyasi noktadaki, ekonomik, kültürel noktadaki birlikteliklerimiz var.

 

Şu anda uzun zamandır bölgede Suriye, Irak, Filistin, Mısır, Libya, Ukrayna gibi konuların görüşüldüğü NATO zirvesi yaşadık. Bunları Sayın Obama ile birlikte bir değerlendirme imkanımız olacak. Bu fırsatı en güzel şekilde değerlendireceğiz.”

 

“Cumhurbaşkanı Erdoğan, ittifakımız için önemli bir lider”

 

ABD Başkanı Barack Obama da eski Başbakan ve yeni Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya gelme fırsatından duyduğu memnuniyeti ifade ederek, yeni görevinden dolayı Erdoğan’ı tebrik etti.

 

“Cumhurbaşkanı Erdoğan, ittifakımız için önemli bir lider” diyen Obama, Türkiye’nin Avrupa ile Ortadoğu arasındaki köprü görevi dolayısla NATO’daki önemini vurguladı.

 

Irak ve Suriye gibi ülkelerde yaşanan gelişmelerden duyulan endişeyi paylaştıklarını ifade eden Obama, Irak Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) tüm ülkeler için tehdit oluşturduğunu söyledi.

 

Suriye ve Irak’taki yabancı savaşçılarla ilgili iki ülke arasındaki askeri ve istihbarat işbirliğini memnuniyetle karşıladığını da dile getiren ABD Başkanı Obama, Türkiye’nin Suriyeli mültecilere kapısını açmasına ve yaptığı cömert insani yardımlarının önemine vurgu yaptı.

 

Erdoğan, “Kuzey Atlantik Konseyi” toplantısında iki ayrı konuşma yaptı

DİĞER HABERLER
Çılgın boğalar can aldı

 

Öte yandan Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Galler’de devam eden NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi’nin ikinci gününde gerçekleştirilen “Kuzey Atlantik Konseyi” toplantısında iki ayrı konuşma yaptı.

 

Erdoğan, Kuzey Atlantik Konseyi’nin sabah oturumundaki konuşmasında, Ukrayna’da son dönemlerde yaşananlara karşın Rusya ile diyalog kanallarının gerektiği ölçüde açık tutulmasının önemli olduğunu bildirdi.

 

NATO’nun halihazırdaki güvenlik sorunlarına nasıl karşılık verileceği, kolektif savunma için İttifak’ın nasıl uyarlanması gerektiği konularının ele alındığı ilk oturumda Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ukrayna’ya yönelik eylemlere son verilmediği, Kırım’ın ilhakına çözüm bulunmadığı sürece NATO – Rusya ilişkilerinin normalleşemeyeceğine dikkati çekti.

 

Erdoğan, konuşmasında Ortadoğu’daki istikrarsızlığın Avrupa – Atlantik coğrafyası için de bir tehdit olduğuna işaret ederek Irak ve Suriye’de terörle mücadele açısından bütüncül bir yaklaşım benimsenmesi gerektiğini vurguladı. Erdoğan, Irak’ta tüm kesimleri kapsayan bir hükümet kurulmasının, Suriye’de ise Cenevre Bildirisi’nin eksiksiz uygulanması suretiyle gerçek bir siyasi dönüşüm gerçekleştirilmesinin önemli olduğunu ifade etti.

 

Konuşmasında NATO ile ilgili değerlendirmelerde de bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, kolektif savunmanın gelecekte de İttifak’ın bel kemiğini teşkil edeceğini söyledi.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, zirvenin son oturumundaki konuşmasında ise Soğuk Savaş dönemi sonrasında transatlantik bağın önemine değindi.

 

Türkiye’nin, Avrupa Birliği’ne üyelik hedefini en canlı şekilde koruduğuna, Türkiye olarak AB ilişkileri bakımından bir milat kılmak istediklerine dikkati çeken Erdoğan, NATO’nun benimsediği işbirliğine dayalı güvenlik anlayışının AB bünyesinde de desteklenmesini ve uygulanmasını temenni ettiklerini belirtti.

DİĞER HABERLER
Deniz Baykal'ın Açıklamaları Gündem Yarattı

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AB ile Türkiye arasında güvenlik ve savunma alanında gerçek bir ortaklığın tesisinin iki tarafın da faydasına olacağını söyledi.

 

ABD Büyükelçisi WilsonTürkiye’ye dönüyor

ABD Büyükelçisi WilsonTürkiye’ye dönüyorABD’nin eski Ankara Büyükelçisi Wilson’ın, maslahatgüzar olarak 6 Eylül’de Ankara’ya gelmesi bekleniyor

ANKARA – ABD’nin eski Ankara Büyükelçisi Ross Wilson, Türkiye’ye maslahatgüzar olarak geri dönüyor.

ABD Büyükelçiliğinden yapılan yazılı açıklamada, Wilson’ın, 6 Eylül’de maslahatgüzar olarak Ankara’ya gelmesinin beklendiği bildirildi.

Açıklamada, ABD Başkanı Barack Obama tarafından Ankara Büyükelçiliği görevine aday gösterilen John Bass ile 50’yi aşkın büyükelçi adayının ABD Senatosu’nun onayını almayı beklediği belirtildi.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry de böyle önemli bir pozisyonda herhangi bir boşluk oluşmaması amacıyla ve aciliyet gerektiren bölgesel sorunlara anında cevap verebilmek için bu kararı aldığı ifade edildi. Kerry’nin Türkiye ile ABD arasındaki güçlü ilişkilerin oynadığı merkezi rolü dikkate alarak 2005-2008 yılları arasında ABD’nin Ankara Büyükelçiliği görevini yürüten Wilson’dan, geçici olarak maslahatgüzarlık görevini icra etmek üzere Ankara’ya dönmesini talep ettiğine yer verildi.


5 Eylül 2014. 19:28
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x