Davutoğlu, 9 maddelik ‘ekonomi reformunu’ açıkladı


davutoglu-jpg20141106110312

 

 

 

 

25 maddelik Ekonomide Dönüşüm Programı’nın reel ekonomiyle ilgili olan 9’unu açıklayan Başbakan Davutoğlu, “Cumhuriyet tarihinin en önemli yapısal dönüşüm hamlelerinden birini başlatıyoruz” dedi

 

 

ANKARA – Başbakan Ahmet Davutoğlu ekonomide belirlenen dönüşüm programının reel ekonomiyle ilgili olan 9’unu düzenlenen basın toplantısında açıkladı.

 

İlan edilen 9 sektörel dönüşüm programı ve 417 eylem planının ağırlıklı olarak reel sektör alanında olduğunu ifade eden Davutoğlu, “417 eylem planının temel hedefi hesap verilebilirliği güçlendirmektir” dedi.

 

Davutoğlu’nun açıklamalarının satırbaşları:

 

– Ekonomik yapımızı tümüyle yenileyecek olan ve son derece titizlikle yapılmış bir çalışmayı kamuoyumuzla paylaşacağız. 25 alanda geniş kapsamlı dönüşüm öngören eylem planları çerçevesinde yeni hamle dönemini başlatacağız.

 

– Öncelikli hedefimiz siyasal güven ve istikrar ortamının korunmasıdır. İnsan kaynağımızın nitelikli bir hale gelmesi ekonomide niteliksel dönüşümün temeli olur. Üretim teknolojisindeki değişime intibak ve öncülük etmek amacındayız.

 

– 2015 seçimlerine giderken ve daha sonraki dönemleri planlarken siyasi istikrar ve güven ortamının korunması elzemdir ve buna öncelikle önem vereceğiz. Ekonomimizin dünya ekonomisiyle entegrasyonu için önemli adımlar atacağız.

 

İşte  ekonomide dönüşüm programının ilk 9 maddesi:

 

İthalata Olan Bağımlılığın Azaltılması Programı

Öncelikli Teknoloji Alanlarında Ticarileştirme Programı

Kamu Alımları Yoluyla Teknoloji Geliştirme ve Yerli Üretim

Yerli Kaynaklara Dayalı Enerji Üretim Programı

Enerji Verimliliğinin Geliştirilmesi Programı

Tarımda Su Kullanımının Etkinleştirilmesi Programı

Sağlık Turizminin Geliştirilmesi Programı 

Taşımacılıktan Lojistiğe Dönüşüm Programı

 

Davutoğlu, 9 programa ilişkin yapılacak çalışmaları ise şöyle açıkladı:

 

 İthalata Olan Bağımlılığın Azaltılması Programı

 

7 tedarik stratejisini güncelleyeceğiz. Enerji üretim tesislerindeki techizatın yurt içinde üretilmesini destekleyeceğiz. Tohumculuk yetiştirme kapasitemizi artıracağız. Orta ve yüksek teknolojili ürünlere yönelik teşvik paketleri hazırlayacağız.

 

Enerji Verimliliğinin Geliştirilmesi Programı

 

2018 yılında enerji üretiminde yerli kaynak payını yüzde 35’e çıkarmayı planlıyoruz.

 

Sağlık Turizminin Geliştirilmesi Programı 

 

Yerli Ar-Ge ve üretimi destekleyecek şekilde Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığını kuracağız. İlaç ve tıbbi cihaz alımlarında yerli üretimi özendirici ve geliştirici tedbirler alacağız. 2018 sonunda tıbbi cihaz ihtiyacımızın yüzde 20’sini, ilaç ihtiyacımızın ise yüzde 60’ını yerli üretimle karşılar hale geleceğiz. Yabancı dil başta olmak üzere sağlık personelimizin donanımını geliştireceğiz.

 

Taşımacılıktan Lojistiğe Dönüşüm Programı

 

Lojistik veri tabanı oluşturacağız. Liman yönetim modelini hayata geçireceğiz.

 


Yazan - 6 Kasım 2014. Kategori MANŞET, EKONOMİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x