Denetimlerdeki Şiddeti Önlemek İçin “Gıda Polisi” Uygulaması Getiriliyor


pazarcilar_ile_zabita_ekipleri_kavga_etti13474453280_h923580
Gıda Denetimleri sırasında denetçilere uygulanan şiddeti önlemek için “Gıda Polisi” Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı ilgililerinin gündemine taşındı.
Ülkemizde bulunan 580 bin iş yerini denetlemek için Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanlığıtarafından görevlendirilen 500 gıda denetçisinin en çok şikayetçi oldukları şiddet ile ilgili çalışmalara hız verildi.
​Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarı Vedat Mirmahmutoğulları başkanlığında, Bakan yardımcısı Kutbettin Arzu, Müsteşar Yardımcıları, merkez teşkilatı, bağlı ve ilgili kuruluşların birim amirlerinin katılımlarıyla, gündemdeki konuların ele alındığı koordinasyon toplantısı, bakanlık  merkez kampüsü Atatürk Konferans Salonunda  16 Temmuz 2014 Çarşamba günü gerçekleştirildi.Bu toplantı ile birlikte İdari Kurulu toplantılarında da gündeme gelen konu Tarım Orman Çalışanları Birliği Sendikası (TOÇ BİR-SEN) Genel Başkanı Günal Kaya tarafından dile getirildi. Kaya, “Bakanlık personelinin güvenliğinin sağlanabilmesi için bazı AB ülkelerinde olduğu gibi ‘Gıda Polisi’ uygulamasına geçilmesi konusunda çalışma yapılmalı.
 Konu ile ilgili Emniyet Müdürlüğü’nden olumlu dönüşlerin olduğu belirtilirken, mevcut durumda destek verildiği ancak böyle bir yapının olması işleyişi daha kolay hale getireceği söylendi.Mezbahalardaki hijyen sorunundan sakatatlardaki zararlı maddelere, peynir ve sütteki brusella ve tüberküloz bakterilerinden merdiven altı üretim yapılan sağlıksız ortamlara kadar pek çok konuda gıda denetimleri önem taşıyor. Buna karşın, personel, sık sık şiddete maruz kaldığı gibi, incelemeleri yapmakta zorlanıyor. Bu durum, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın “Kurum İdari Kurulu” toplantılarında da gündeme geldi.

DİĞER HABERLER
Atatürk Orman Çifliği Ürünlerini Satacak bayiiler Arıyor
19 Temmuz 2014. 12:19
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x