Dışarıda et ucuz diye ithalat yapılmayacak!


unnamed

 

Et Balık Kurumu kapatılarak hayvancılığa darbe vurulmayacak….

 

Kayıt altındaki kırmızı et üretimi 1 milyon tona ulaştı,hayvancılıkta dönüşüm projeleri devam ediyor.

Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu, Doğu Karadeniz ve Konya Ovası Projesi kapsamında yer alan 35 il, besi materyali üretimi için, hibe desteği kapsamına alındı.

 

 

Halim Utlu

 

Geçmiş yıllarda et üretiminde düşülen hatalara düşülmeyeceğini, iki konuda çok hassas davrandıklarını açıklayan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, ilkinin dışarıda et ucuz diye ithalat yapılmayacağı olduğunu, ikincisinin ise geçmişte olduğu gibi, Et Balık Kurumu’nun kapatılarak hayvancılığa darbe vurulmasına izin verilmeyeceğine dikkat çekti.

 

Bakan Eker,etteki maliyet artışı ile ilgili  gerekli çalışmaların yapıldığını, öncelikli hedefin Türkiye’de yerli etin kalitesinin ve miktarının artırılması olduğunu, uygulanan politikalar ve verilen teşviklerle, Türkiye’de 2002’de 10 milyon olan büyükbaş hayvan sayısının bugün 14.5 milyona, küçükbaş hayvan sayısının ise yaklaşık 40 milyon başa çıktığını anlattı..

 

      35 il, besi materyali üretimi için, hibe desteğine alındı

 

Türkiye’de küçükbaş hayvancılığın ilk kez kendi dönemlerinde destekleme kapsamına alındığını, kayıt altındaki kırmızı et üretiminin 1 milyon tona ulaştığını söyleyen Eker,hayvancılıkta dönüşüm projelerinin devam ettiğini, Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu, Doğu Karadeniz ve Konya Ovası Projesi kapsamında yer alan 35 ili, besi materyali üretimi için hibe desteği kapsamına aldıklarını söyledi.

DİĞER HABERLER
Balıkesir, hayvansal yem üretiminde lider

 

           Et maliyeti azalmadan hayvancılık olmaz

 

Bölgelerde bulunan yerli süt ırkının etçi ırkla tohumlanmasına yönelik projeler geliştirdiklerini, tohumlanan her etçi hayvana 500 lira destek vermeye başladıklarını söyleyen Eker,Türkiye’de refahın artmasıyla birlikte, insanların ete olan taleplerinin arttığını dile getirdi.Et üretimini sürdürülebilir kılmak için hayvancılık alanında yeni reformların yolda olduğunu,yeni politikaların hayata geçirilmesiyle birlikte besiciliğin daha karlı hale

geleceğine işaret eden Bakan Eker; “Etin maliyetini azaltmadan verimli hayvancılık olmaz. Besicinin yaptığı işi, daha karlı hale getirmek için eti etçi ırktan, sütü sütçü ırktan temin etmek gerekir” dedi..

 

     Etin kalite ve miktarını artırmak için,ciddi tedbirler geliyor

 

Kırmızı ette yaşanan maliyet artışını önlemek,  yerli etin kalitesini ve miktarını artırmak için çok ciddi tedbirlerin alınacağını anlatan Eker,. Yemek Sanayicileri Dernekleri Federasyonu (YESİDEF) Genel Başkanı Hüseyin  Bozdağ ve beraberindeki heyetini kabulünde konuştu. Bakan Eker, gıdada üretici ve tüketici fiyatları arasında oluşan farkın nedenlerini araştıran bir komite kurulacağını açıkladı.Bakan Eker, gıda fiyatlarındaki artışın kuraklığa bağlanmasının doğru olmadığını, enflasyon rakamlarına bakıldığında bunun nedeninin açıkça anlaşılacağını dile getirerek“Üretici enflasyonu yüzde 6.3, tüketici fiyatlarının artış oranı  ise yüzde 14, arada 8 puan fark var.

DİĞER HABERLER
Ülkemizde küpe ve aşı uygulamaları

 

               Aracılar kazanıyor

 

Bir yandan üretici kaybediyor, bir yandan  tüketici. Arada birileri bu zamdan faydalanıyor. Yani aracılar kazanıyor .” şeklinde devam etti.Çekirdek enflasyonun, başka bir deyişle gıda dışındaki enflasyonun yüksek olduğunu, bu nedenle gıdayı, enflasyonun tek sorumlusu tutmanın, başka bir amaç taşımakta olduğuna dikkat çeken Bakan,Türkiye’de kuraklığa rağmen ihtiyaç olan üretimin yapıldığını belirterek, “Kuraklık ve zam haberleriyle piyasada spekülasyon yaratmaya çalışanlar var. Bunun için bu spekülatörleri dikkate almamak gerekiyor” dedi.

 

 

            Kuraklığa rağmen tarım ürünleri yurt içinden karşılandı

 

Hem üreticiyi, hem de tüketiciyi koruyacak bir komitenin kurulmasına başladıklarını ifade ederek, “Hükümet olarak, gerek makro ekonomik, gerek üretim politikaları kapsamında bir komite kurulmasına karar verdik. Oluşturulan komite, üretici ve tüketici fiyatları arasında oluşan zincirdeki halkalarda, nerelerde ne problem var, onları tespit edip gerekli tedbirleri alacak” şeklinde açıklamaya devam eden Bakan,kuraklığa rağmen

Türkiye’nin ihtiyaç hissettiği tarım ürünlerinin tamamının yurt içinden karşılandığını söyledi.

 

Bakan Eker, “Kuraklık sadece bazı ürünlerde bir miktar düşme yaşanmasına neden oldu.Hububatta düşme oldu. Türkiye’nin geçen seneki buğday üretimi 22 milyon tondu. Bu cumhuriyet tarihinin rekoruydu.Kırılan

DİĞER HABERLER
Keçi yetiştiricisine zam müjdesi

rekora göre bir miktar düşme yaşandı. Buğday, mısır, çeltik, ayçiçeği gibi temel ürünlerde herhangi bir üretim sıkıntımız yok. Zam, kuraklık, don gibi haberlerle birileri malı götürdü” dedi.


12 Eylül 2014. 11:04
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x