Diyanet’ten kurban hazırlığı


8bde3d5a6217fe2069c1c3595b5e3a05_k

 

 

Türkiye Diyanet Vakfı, vekaletle kurban kesim organizasyonu kapsamında yurt içinde 160, yurt dışında 500 merkezde kurban kesecek.

 

ANKARA – Duygu Can  – Sarp Özer

 

Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) Mütevelli Heyeti İkinci Başkanı Mazhar Bilgin, AA muhabirine yaptığı açıklamada,  İslam dinindeki ibadetlerin bir yandan Allah’a yaklaştırırken diğer yandan pek çok güzelliği de bünyesinde barındırdığını söyledi.

 

Kurban ibadetinin de çok sayıda hikmete sahip olduğunu belirten Bilgin, “Kurban ibadeti, toplumda kardeşlik, yardımlaşma ve dayanışma ruhunu canlı tuttuğu gibi bayram yapamayanları bayram sevincine ortak ederek sosyal adaletin gerçekleşmesine önemli derecede katkıda bulunmaktadır” dedi.

 

Kurban ibadetinin, malını Allah rızası için harcama ve bireyde paylaşma bilincini de geliştirdiğini dile getiren Bilgin, “Kurban, bireylerin ihtiyaç sahibi insanlara yaklaşmasına vesile olmaktadır. Sadece akrabaları, komşuları ve dostları değil, yeryüzündeki bütün kardeşlerimizi birbirine yakınlaştırmanın yanı sıra Afrika’dan Asya’ya, Uzakdoğu’dan Güney Amerika’ya, adını bile duymadığımız ülkelerde hiç görmediğimiz ve tanımadığımız kardeşlerimize uzattığımız bir yardım eline vesile olan bir ibadettir” diye konuştu.

 

“150 bin hisse kurban dağıtımını planlıyoruz”

 

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı olarak dini esaslara uygun, güven ve emanete riayet şiarıyla her yıl vekalet yoluyla kurban kesim organizasyonu gerçekleştirdiklerini hatırlatan Bilgin, geçen yıl vekaleten kesilen kurbanların bir bölümünün yurt genelinde dağıtıldığını, geri kalanların ise yurt dışında açlık, yoksulluk ve iç çatışmaların yoğun yaşandığı bölgelerdeki ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldığını ifade etti. Geçen sene başta Afrika, Afganistan, Pakistan, Arakan olmak üzere  55 ülkede, 165 bölgede 89 bin 362 hisse kurbanın kesilerek etlerinin ihtiyaç sahiplerine dağıtıldığı bilgisini paylaşan Bilgin, şunları kaydetti:

DİĞER HABERLER
AB'den Hibe değeri 13 milyon 400 bin Tl Kastamonu Tavukçuluğuna

 

“Bu yıl da vatandaşlarımızın desteğiyle Türkiye’nin mazlum coğrafyalarda ümit ışığı olacağına inanıyoruz. TDV olarak 2014 yılı kurban organizasyonu kapsamında gelmesi beklenen kurban vekaletlerine göre, 150 bin hisse kurban dağıtımını planlıyoruz. Yurt dışında 61 ülke ve bu ülkelerin toplamda 500 bölgesinde Türkiye’den görevlendirilecek yaklaşık 200 personelimiz ve gönüllülerimizle birlikte kurban kesim ve dağıtımı yapacağız. Yurt içinde ise il ve ilçelerdeki yaklaşık 160 merkezde kurban kesim ve dağıtımını gerçekleştireceğiz. Vakfımız yurt içinde 575 lira, yurt dışında 400 lira olarak vekalet yoluyla kurban kesim bedellerini belirledi. Vatandaşlarımız, ‘www.diyanetvakfi.org.tr’ adresinden online bağış yapabilmenin yanı sıra il ve ilçe müftülüklerimiz, cami görevlilerimiz, PTT şubeleri, Ziraat, Vakıfbank, Halkbank İş Bankası, Akbank, Garanti, Albaraka, Türkiye Finans ve Kuveyt Türk bankaları aracılığıyla vekalet yoluyla kurban organizasyonuna katılıp, vekalet yoluyla kurbanlarını kestirebilecek. Ayrıca 0312 416 90 00 çağrı merkezini arayarak kurban bağışında bulunabilecekler.”


31 Ağustos 2014. 11:39
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x