Diyarbakır tarımına 2,5 milyar lira destek sağladık


6933099628

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, son 12 yılda Diyarbakır tarımına toplam 2,5 milyar lira nakit, hibe desteği verdiklerini söyledi.

 

Bakan Eker, Diyarbakır’da yaklaşık 140 Sivil Toplum Kuruluşu temsilcisi ve kanaat önderleriyle bir otelde yemekli toplantıda bir araya geldi. Bakan Eker, burada yaptığı konuşmada Hükümetleri döneminde Diyarbakır’ın ertelenmiş birçok altyapı sorunlarının çözüme kavuşturulduğunu ifade etti.

 

KÖYDES kapsamında bin 409 köy ve mezranın şebekeli suyla buluşturulduğunu, köylere bin 881 kilometre asfalt yol ve 4 bin 197 stabilize yol yaptıklarını belirten Bakan Eker, “Sağlık ve ulaşım alanında da büyük reformlar gerçekleştirdik. Uzman doktor sayısı 147’den bin 308’e, hastanelerdeki yatak sayısı 2 bin 529’dan 4 bin 729’a, ambulans sayısı ise 3’ten 87’ye çıkardık. 2002 yılına kadar sadece 44 kilometre olan duble yolu 387 kilometreye ulaştı. Diyarbakır’a yeni havaalanı kazandırdık, bu yıl içinde açılacak” dedi.

 

DİYARBAKIR’IN TARIMSAL ÜRETİM DEĞERİ 4 KAT ARTTI

 

Cumhuriyet tarihi boyunca yapılmayanların kendi Hükümetleri döneminde hayata geçirildiğini ifade eden Bakan Eker, son 12 yılda Diyarbakır tarımına 2,5 milyar lira nakit, hibe destek verdiklerini söyledi.

 

Bakan Eker, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kırsal kalkınma için Diyarbakır’a 158 milyon lira hibe verdik. Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı (KKYDP), IPARD, GAP sığırcılık projesi ve IFAD ile birlikte toplam 814 yeni projeyi destekledik. Cumhuriyet tarihi boyunca bölgede ilk kez bir kalkınma projesi uygulandı. Diyarbakır, Batman ve Siirt Kırsal Kalkınma projesini başlattık. Diyarbakır’da Organize Besi Sanayii Bölgesini kurduk. Türkiye’nin en büyük ve en modern hipodromlarından birini Diyarbakır’a kazandırdık. Bakanlığımıza ait 900 dekar araziyi kent ormanları için verdik.  Diyarbakır’ın tarımsal üretim değeri yaklaşık 4 kat arttı. 1 milyar liradan 3,6 milyar liraya çıktı.”

 

Diyarbakır’ın kalkınması için önemli teşvikler sağlandığını ifade eden Bakan Eker, yatırım teşvikleri kapsamında son 12 yılda Diyarbakır’a toplam 2,8 milyar lira yatırım yapıldığını ve bu adımlarla 19 bin 815 istihdam sağlandığını söyledi. Bakan Eker, “Bu yatırımın 1,8 milyar lirası, istihdamın 10 bin 663’ü son 3 yılda oldu” dedi.

 

Bakan Eker, yeni GAP Eylem Planı kapsamında 4 yıl içinde Diyarbakır’da birçok yatırım yapılacağını belirterek, “Diyarbakır Tekstil ihtisas OSB Projesi yapılacak. Eğitimde toplam 4 bin 234 yeni derslik yapılacak. Şehir hastaneleri kapsamında bin 800 yeni yatak kapasitesi oluşturulacak. Diyarbakır Stadyumu faaliyete geçecek. Dicle Vadisi Projesi tamamlanacak. Diyarbakır surlarının onarımı ve çevre düzenlemesi bitirilecek. Sulama yatırımları büyük oranda tamamlanacak ve Silvan Barajının inşaatı 2018 yılına kadar bitirilecektir” şeklinde konuştu.


Yazan - 2 Nisan 2015. Kategori MANŞET, EKONOMİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x