Diyarbakır’ın Üreten Kadınları İzmir’de


unnamed (2)

 

 

İlk İş Eski Valilerini Ziyaret Etmek Oldu

 

İzmir’den Diyarbakır’a ‘Gönül Köprüsü’ kuran Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ikinci kez İzmir’in üreten kadınlarını Diyarbakırlı kadınlarla buluşturdu. Diyarbakır’dan yolan çıkan 20 çiftçi kadın dün İzmir’e geldi. İzmir’in üreten kadınlarının eşlik ettiği Diyarbakırlı kadınlar ilk olarak Valiliği ziyaret etti. Vali Mustafa Toprak’la Diyarbakır’da görev yaptığı sırada tanışan kadınlar, Vali ile bol bol fotoğraf çektirip hasret giderdi.

 

 

Farklı kültürleri ve üretim tekniklerini tanıtmak amacıyla İzmir Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından hazırlanan ‘İzmir’den Diyarbakır’a Gönül Köprüsü’ projesi kapsamında, Diyarbakırlı 20 üretici kadın İzmir’e geldi. İzmir’in üreten kadınlarının eşlik ettiği Diyarbakırlı kadınların ilk durağı İzmir Valiliği oldu.

 

Eski Valileri ile hasret giderdiler

 

Vali Mustafa Toprak’la Diyarbakır’da görev yaptığı sırada tanışan kadınlar, eski Valileri ile hasret giderip bol bol fotoğraf çektirdi. Vali Toprak’a Diyarbakır’a olan katkılardan dolayı teşekkürlerini sunan kadınlar, Toprak’a “Sizi yeniden Diyarbakır’da görmek istiyoruz’ dediler.

 

3 yıl görev yaptığı Diyarbakır’ı oldukça özlediğini ifade eden Toprak, Diyarbakır’ın güzelliklerini görme imkanı bulduğu için şanslı olduğunu söyleyerek, şehirden güzel anılarla ayrıldığını belirtti.

 

unnamed (1)

 

Mesafeler uzak olsa da gönüllerimiz bir

 

Mesafeler uzak olsa da gönüllerin bir olduğunu kaydeden Toprak, İzmir’in tarımsal yapısı hakkında bilgi vererek şunları söyledi: “İzmir’in güzelliklerini, üretim noktalarını hep birlikte gezeceksiniz, göreceksiniz, hissedeceksiniz. İzmir’de yediğimizin tadı var, havası güzel, suyu güzel, toprağı güzel, verimli topraklarıyla, her şeyiyle, insanıyla, değerleriyle güzel.”

 

Ağırlama sırası bizde

 

Proje hakkında bilgi veren İzmir Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ahmet Güldal, “İzmir’den 20, Diyarbakır’dan 20 olmak üzere 40 üretici kadınımızı bir araya getirdik. Farklı kültür ve üretim tekniklerini tanıtmanın yanında birlik ve beraberlik duygularını da geliştirecek bu proje kapsamında ilk olarak İzmir’den Diyarbakır’a 20 kadınımız gitti. Diyarbakırlı kadınların ev sahipliğinde İzmirli kadınlar yörenin kültürünü tanıma imkanı buldu. Bölgedeki üretim koşulları hakkında bilgi aldı. 3 gün boyunca Şimdi onları ağırlama sırası bizde” dedi.

unnamed (3)

Birlik ve beraberlik duyguları güçlenecek

 

İl Müdürlüğü olarak böyle bir projeye ev sahipliği yapmaktan heyecan duyduklarını söyleyen Güldal, projeyi hazırlarken üreten kadınların tarıma yönelik deneyimlerini paylaşmalarını amaçladıklarını anlattı.

 

Projeye katılan kadınların kalıcı gönül bağları kurduğunu dile getiren Güldal, sözlerini şöyle sürdürdü: “Hem İzmir’i tanıtmak hem de yöre halkının misafirperverliğini onlara göstermek istiyoruz. Bu sayede kendi yetiştirdiklerinden farklı tarımsal ürünlerin üretim süreçleri hakkında bilgi sahibi olabilecekler. Ayrıca, Diyarbakırlı misafirlerimize üretim tesislerinin ve tarımsal işletmelerin yanında düzenleyeceğimiz gezilerle İzmir’in kültürel ve doğal güzelliklerini göstereceğiz. Bu proje sayesinde kadın çiftçilerimiz gündelik işlerinden kısa süre içinde olsa sıyrılıp, nefes alma imkanı bulacak. Belki de hayat boyu hiç yaşamadıkları kültürel bir deneyimi yaşama şansı sunacağız”

 

 

 

 

 

 


Yazan - 7 Mayıs 2015. Kategori MANŞET, ETKİNLİKLER. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x