Doğru gübreleme neden önemli?


Yeni sezon tarım ürünleri için Ünyeli vatandaşlara gübreleme konusunda bilgi verildi. Ünye Ziraat Odası’nda yapılan panelde toprak tahlili, gübreler ve gübreleme yöntemleri uygulamalı olarak anlatıldı.

Panelde açılış konuşmasını yapan Ünye Ziraat Odası Başkanı İsmail Şirin, “Kış ayının yaklaşması ile alınacak tarım ürünleri için toprak ve meyve ağaçlarına uygulanacak gübreleme, toprak tahlili ve daha iyi verim almak için sizlere daha iyi bir hizmet vermek için böyle bir panel düzenlemiş olduk. Biz istedik ki bu önemli konuları işin uzmanlarından öğrenelim. Sağ olsun bizleri kırmayarak teşrif buyurdular. Değerli hocalarıma çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Ordu Tarım İl Müdürü Musa Sağlam ise toprak ürünlerine ne zaman, nasıl ve hangi gübre çeşitlerini kullanmak lazım gerektiğinin çok önemli olduğunu ifade etti. Sağlam, şöyle dedi: “Bazen üretici çiftçilerimiz geliyorlar, hocam ben normalden fazla gübre verdim ama yine olmadı, verim hep düştü gibi serzenişler içerisinde kalıyorlar. İşte bu gibi konuların tek sebebi hangi toprağa, hangi gübreyi ne zaman verileceğinin bilinmesi çok önemlidir. Zaten son zamanlarda GDO’lu ürün yetiştiriciliği son hızıyla ilerledi. Bu yüzden konuyu tarım il ve ilçe müdürlüklerinden bilgi edinilmesi en önemli çağrımız olmuştur.”

DİĞER HABERLER
FİSKOBİRLİK'ten fındık alımı açıklaması

“TOPRAK MAHSULÜ İÇİN EN ÖNEMLİ ETKEN TOPRAK TAHLİLİ”

Toprak mahsullerinin verimliliği için en önemli etkenin toprak tahlili olduğunu söyleyen Dr. Betül Bayraklı, “Toprak mahsullerinin yetiştirilmesi için en önemli iş toprak tahlilidir. Topraktan alınan numunede tahlil sonucu hangi mineralden ne kadar var, eksikler nelerdir sorularına cevap bulduktan sonra o toprağa uygun tarım ürününün yetiştiriciliği başlanır. Toprak numunesinin gerekliliği; fazla gübre atılırsa paramızın boşa gideceği, fazla gübre toprağın yapısını bozacağı, hangi gübreyi kullanacağımızı bilmemiz ve hangi toprağa ne kadar gübre atılacağı bilinmesi için yapılır.”

Toprak numunesinin ne zaman ve nerelerden alınacağına da değinen Dr. Bayraklı, “Toprak numunesinin en ideal alınma zamanı sonbahardır. Hasattan hemen sonra alınması daha uygundur. Toprak numunesi çamurlu yerlerden, su birikintisinin olmadığı, çit ve yol kenarlarından olmaması, gübre ve kemre atıklarının altından ve yakınından alınmaz. Toprak numunesi, tarlanın doğal bir kısmından kürek ile alınarak poşet içerisinde muhafaza edilerek, en yakın laboratuvarda incelenmesi ve sonucunun çıkması sağlanır.” şeklinde bilgilendirdi.

Ünye Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Yetkin Esen ise “Ünye Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürülüğünü yürüttüğüm alanda değerli basınımızın karşısında çiftçi kardeşlerimize, öğrencilere ve daire amirlerine konularında uzman olan panel başkanı Prof. Dr. Tayfun Aşkın, Doç. Dr. Kürşat Korkmaz, Doç. Dr. Ceyhan Tarakçıoğlu ve Dr. Betül Bayraklı’ya bu güzel bilgilendirmelerinden dolayı teşekkür ediyorum.” dedi. Ünye Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Yetkin Esen, bu tür çiftçileri bilgilendirme seminer ve panellerin sık sık yapılacağını da hatırlatarak, her şeyin en güzelini yapmak için çalışacaklarını belirtti.

DİĞER HABERLER
Mudurnu adı tavukçuluktan sonra marul ile de anılacak

31 Ekim 2011. 15:22
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x