Dünya Çiftçiler Günü Kutlu Olsun


Tarım ve Gıda Etiği Derneği (TARGET) Yönetim Kurulu “4 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü” için bir mesaj yayınladı.

KoVİD-19 salgını bizlere zor zamanlar yaşatmaya devam ediyor. Salgının neden olduğu korkular ve belirsizlikler bizi olağandan farklı bir yaşama sürükledi. Evde çalışmaya alışıyoruz; fiziksel mesafeyle yeni normallerle ve dijital bir dünya ile tanışıyoruz. 

Bu süreçte yaşam hakkında yeni değerlendirmeler yapma olanağını da bulduk. Bazı görüş ve düşüncelerimiz pekişti ve olgunlaştı, bazılarının üzerine kuşkular düştü, bazı yepyeni görüşler ve düşünceler edindik. 

Toplumda yeni duyarlılıklar ve farkındalıklar gelişti. Toplumsal duyarlılık ve farkındalığın en üst düzeye yükseldiği alanların başlarında “tarım” ve “gıda” yer aldı.

Tarım ve Gıda Etiği (TARGET) Derneği olarak, Uluslararası Tarım Üreticileri Federasyonu’nun (IFAP) kararıyla, 1986 yılında bu yana her yıl 14 Mayıs tarihinde kutlanan “Dünya Çiftçiler Günü”nün, bu yıl daha kapsamlı ve coşkulu bir biçimde kutlanacağına inanıyor ve çiftçilerimizi aşağıdaki mesajımızla selamlıyoruz: 

 “Değerli Çiftçilerimiz;

Emeğinizin ve toprakla buluşan alın terinizin yarattığı bereketin, yalnız aileniz ve köyünüz için değil, ülkemiz için ve tüm insanlarımız için ne kadar değerli ve de ne kadar yaşamsal olduğu içinde yaşadığımız bu süreçte bir kez daha ortaya çıktı. Atamızın, ‘Türkiye’nin gerçek sahibi ve efendisi, gerçek üretici olan köylüdür’ sözündeki derin anlam bir kez daha doğrulandı. 

DİĞER HABERLER
Küresel Sağlık Zirvesi Roma Beyannamesi'nde Tek Sağlık

İçinde bulunduğunuz zor zamanlarda sofralarımızı ekmeksiz ve aşsız bırakmamak için her türlü zorluğa ve bazı olumsuz koşullara rağmen gösterdiğiniz kararlı çabayı takdirle izliyoruz. 

Ürettiğiniz ürünlerin, ekonomimize katkısı yanında; tarım ve gıda zincirinde yer alan dağıtım, depolama, işleme ve pazarlama faaliyetlerinde çalışanlar için de istihdam ve gelir sağlıyor olmasının ülkemizin esenliği açısından ne denli önemli olduğunu daha iyi görüyoruz.

Tarımın yaşamsal bir etkinlik olduğunu bugün daha iyi anlıyor, ulusal gıda güvencesine egemenliğine sahip olmanın bir ülkeye, diğer dünya ülkeleri arasında büyük üstünlük ve ayrıcalık sağladığını kavrıyor, sizi tam bağımsızlığımızın teminatı olarak selamlıyor ve destekliyoruz. 

Tarımsal faaliyetlerinizde toprağı ve suyu korumanızın, Anadolu’nun paha biçilmez tarım mirasına sahip çıkmanızın, hayvan refahını gözetmenizin, gelecekte de çocuklarımıza daha insanca ve yaşanabilir bir dünya bırakabilmemiz için önemini ve değerini biliyoruz.

Kadın, erkek tüm çiftçilerimizin ‘DÜNYA ÇİFTÇİLER GÜNÜ’nü içtenlikle kutluyor, hepsini saygı ve sevgilerimizle selamlıyor, şükranlarımızı sunuyoruz.”

TARIM ve GIDA ETİĞİ DERNEĞİ (TARGET) 

YÖNETİM KURULU

#SağlıkİçinEvdeKal


14 Mayıs 2020. 11:23
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x