Dünya Fotoğraf Olimpiyatı başladı…..


unnamed

 

 

 

Halim UTLU

Uluslararası Fotoğraf Şöleni ve 32. Uluslararası Fotoğraf Sanatı Federasyonu etkinlikleri başladı. Kongrenin ilk gününde, katılımcılar için Ankara’da tanıtım turları  yapılırken, bir kısım sanatçılar için de Beypazarı, Nallıhan ve Çayırhan’a gezi düzenlendi. Üstü açık şehir içi tur otobüsleri ile Ankara  Hacı Bayram-ı Veli Camii’ni ziyaret eden fotoğraf sanatçıları, dini ve tarihi zenginliği bir arada bulunduran ve restorasyon çalışmalarıyla da eşsiz bir güzelliğe kavuşan caminin her bir noktasını fotoğrafladı.83 ayrı ülkeden gelen 300 fotoğraf sanatçısı için de, ilk yemeği,Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek,Kuzey Yıldızı Rekreasyon Alanı’nda verdi.

 Sanatçıları uzun süreli gezmeleri için davet etti

Bu organizasyonun tamamının Ankara’da yapılmasını çok istediklerini ve fotoğraf sanatçılarını tekrar ağırlamaktan gurur duyacaklarını belirten Gökçek, sanatçıları Ankara’ya daha uzun süreli gezmeleri için davet etti.Gökçek,Uluslararası Fotoğraf Sanatı Federasyonu (FIAP) Olimpiyatları’nda dünya kupası alan Bahreyn ve altın madalya alan Avusturya heyetine de tebriklerini sundu ve ayrıca dünya fotoğrafçılığının 175. yılı ve FIAP’ın 45. yılını kutladı.

Hacı Bayram çok güzel

Ankara’nın, kültürel dokusunun bozulmadığını ve fotoğraf açısından değerli bir şehir olduğunu belirten konuk fotoğraf sanatçısı İlyas Abu Sayer, “Ankara, Müslüman dünyası ve Bangladesh için çok bilinen bir şehir. Hacı Bayram çok güzel bir görünüme sahip.Her yerde güvenlik görevlilerini görebiliyoruz.  Ayrıca kozmopolit bir yapıya sahip olduğunu gördük” dedi.

 

Cami ve  Tapınağın sırt sırta durması çok ilginç

 

İtalya’dan gelen fotoğraf sanatçısı Gulia Tostti ise Ankara ve Hacı Bayram Camii hakkındaki düşüncelerini şöyle dile getirdi:“Gelmeden önce Ankara’yı daha küçük ve bakımsız bir yer olarak bekliyordum. Gördüklerim kafamdaki düşünceleri tamamen yıktı. Yüksek katlı binalar ve gösterişli mimariler, Ankara’ya ayrı bir renk katmayı başarmış. Hacı Bayram Cami insanların rahatlıkla gelip dinlenebildiği, ibadetlerini yapabildiği ve gezebildiği bir yer. Ayrıca Hacıbayram Camii ile August Tapınağının sırt sırta durması çok ilginç. En kısa sürede  tekrar gelerek, istediğim şekilde gezmeyi çok istiyorum.”

DİĞER HABERLER
KKTC'de 20 Temmuz kutlamaları

 

 “Best of the Best” Sergisi

 

Fotoğraf şöleni ve Kongrenin ikinci günü, fotoğraf sanatçıları için Ankara çevresinde yine  fotoğraf tanıtım gezileri düzenlenirken,kongre delegeleri Marriott Otel’de yapılan ve  tam gün süren Kongreye katıldı. Dünyada “Fotoğrafın Olimpiyatı” olarak kabul edilen, Türkiye’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen FIAP 2014 Siyah Beyaz Baskı Bienali Sergisi ve FIAP tarihinin ödüllü, en iyi  fotoğraflarından oluşan “Best of the Best” (en iyinin en iyileri) Sergisi, Ankara ve uygun görülecek diğer illerde sergilenecek.

 

 

unnamed (1)

 

 

Prestij fotoğraf albümü oluşturulacak

Fotoğraf şöleni ve Kongrenin üçüncü günü, bütün katılımcılarla birlikte Kapadokya bölgesine hareket edilecek, Tuz Gölü’nde fotoğraf molası verilecek.Fotoğraf Şöleni ve Kongrenin diğer günlerinde, fotoğraf sanatçıları tarafından Kapadokya yöresi, bütün yönleriyle fotoğraflanacak.

Bu süreçte Türk fotoğraf sanatçıları, yabancı fotoğraf sanatçıları ile bir araya gelecek, fotoğraf çekim programları organize edilecek. Katılımcıların çektikleri fotoğraflardan, prestij fotoğraf albümü oluşturulacak. Bu prestij albümü katılımcılara, kültür ataşeliklerimize, yabancı ülkelerin kültür bakanlıklarına ve tanıtım fonumuza dağıtım için verilecek.

 Çekilecek fotoğraflarla, gösteri ve sergiler

Etkinliğin, dünya fotoğrafçılığının 175. yılı ve FIAP’ın 45. kuruluş  yılına rastlaması nedeniyle, etkinlik ve etkinliğin düzenleyicisi  Türkiye, dünya kamuoyunda çok daha fazla işlenecek ve haber konusu olacak. Ülkemize Uluslararası Fotoğraf Şöleni ve 32. Uluslararası Fotoğraf Sanatı Federasyonu Kongresi için gelen, hepsi birbirinden yetkin ve dünyanın çeşitli ülkelerini temsil eden fotoğrafçıların çekecekleri fotoğraflarla, gösteriler ve sergiler gerçekleştirecek. Bu gösteri ve sergileri, binlerce kişi ziyaret edecek ve ülkemizin tanıtımı, bütün dünya ülkelerinde yapılmış olacak. Bu etkinlikler, Türkiye’nin dünya çapında tanıtımı için büyük bir fırsat olacak.

DİĞER HABERLER
Rusya ekonomik kabustan uyanamıyor

Çekimlerden 30 dakikalık belgesel hazırlanacak

Etkinliğin basın ve halka ilişkiler hizmeti, profesyonel bir ekip tarafından yürütülüyor.Program süresince basın mensupları için Ankara ve Kapadokya’da basın masaları oluşturuldu ve basın toplantısı düzenlendi.  Ayrıca,yapılan tüm faaliyetler görüntülenerek, bu görüntüler ile 30 dakikalık bir belgesel hazırlanacak. Türkçe ve İngilizce hazırlanacak olan bu belgesel, yurtiçi ve yurtdışı basınına servis edilecek.Ayrıca yurt dışından basın mensuplarının da  davet edildiği etkinlikler, afiş, outdoor reklamlar ile duyurulurken, sosyal medya kullanımının da  sağlandığı ifade edildi.

 Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu (TFSF)

UNESCO’ya akredite olan Uluslararası Fotoğraf Sanatı Federasyonu (FIAP)’nun, 2004 yılından bu yana aktif üyesi olan TFSF,  FIAP üyeliği kapsamında pek çok uluslararası başarıyı, ülkemizi temsilen oluşturduğu “milli takım”larla kazandı.Genel merkezi Ankara’da olan TFSF, Türkiye’de düzenlenen fotoğraf yarışmalarına verdiği “onay”la, hem fotoğraf yarışmalarında belirli bir standardın oluşması, hem de telif hakkı bilincinin gelişmesine önemli katkı veriyor.

2012’da TFSF, 40’ı (valilik, belediye, kaymakamlık, üniversite vb.) kamu kurumları tarafından düzenlenen, 97 ulusal ve uluslararası fotoğraf yarışmasına onay verdi. Aynı zamanda Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Devlet Fotoğraf Yarışması da, TFSF’nin teknik desteği alınarak gerçekleştiriliyor.. Dün başlayan Dünya Fotoğraf Olimpiyatı programı şöyle;

 

unnamed (2)

 

 

 

PROGRAM

Gün 1: 01 Eylül 2014

JW Marriott ANKARA  

18:30 – 20:00: akşam yemeği

***

Gün 2: 02 Eylül 2014

JW Marriott ANKARA  

Delegeler:

09:00 – 10:00: 32. FIAP Genel Kurulu Resmi Açılış Töreni,

Kültür ve Turizm Bakanı, FIAP Başkanı ve TFSF Başkanı açılış

DİĞER HABERLER
Okullara kuru üzümü TMO dağıtacak

konuşmaları

10:00 – 12:30: 32. FIAP Genel Kurulu, 1. oturum

14:00 – 17:30: 32. FIAP Genel Kurulu, 2. oturum

19:00 – 21:30: 32. Siyah Beyaz Bienali açılış töreni,

kokteyl / akşam yemeği

Performans (klasik müzik ve modern dans gösterisi)

Misafirler:

09:00 – 18:00: Misafirler için tam gün gezi (Ankara bölgeleri:

Beypazarı, Nallıhan ve Çayırhan)

***

Gün 3: 03 Eylül 2014

PERISSIA Hotel KAPADOKYA-ÜRGÜP  

08:00: Tuz Gölü’ne hareket

10:00 – 11:00: Tuz Gölü’nde mola, fotoğraf çekimi, grup

fotoğrafı çekimi

15:30 – 17:30: Yeraltı şehirleri ziyaret

18:00: Perissia Otele giriş (check in)

19:00 – 21:00: “BEST of the BEST” sergisi açılış tören,

Gün 4: 04 Eylül 2014

PERISSIA Hotel KAPADOKYA-ÜRGÜP  

Delegeler:

09:00 – 12:30: 32. FIAP Genel Kurulu, 3. oturum

14:00 – 18:00: Delegeler için turlar (Göreme Açık Hava

Müzesi, Uçhisar, Güvercinlik Vadisi)

Misafirler:

09:00 – 18:00: Misafirler için tüm gün gezi (Göreme Açıkhava

Müzesi, Çavuşin, Ortahisar)

19:00 – 21:30: Akşam yemeği, performans (Semazenler)

***

Gün 5: 05 Eylül 2014

PERISSIA Hotel KAPADOKYA-ÜRGÜP  

05:00 – 08:00 : Balon turları

10:30 – 18:00 : Tüm gün turlar,(Avanos ve Zelve Kasabaları)

19:00 – 21:30 : Akşam yemeği, performans (Dansöz)

***

Gün 6: 06 Eylül 2014

PERISSIA Hotel KAPADOKYA-ÜRGÜP  

05:00 – 08:00 : Balon turları

10:30 – 18:00: Tüm gün turlar (Mustafapaşa Kasabası ve

“Time and Space” Sanat Parkı)

20:00 – 23:30: Kapanış yemeği ve 32. FIAP Genel Kurulu

kapanış töreni ve kapanış partisi

***

Gün 7: 07 Eylül 2014

PERISSIA Hotel KAPADOKYA-ÜRGÜP  

09:00 : Ayrılış ve transferler.


2 Eylül 2014. 16:54
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x