Dünya Nereye Koşuyor? Yeni Zelanda neyin fitiliydi?Prof. Dr. İ. Hamit Hancı

Adli Bilimciler Derneği Başkanı

 

Yeni Zelanda’da Christchurch (İsa nın Kilisesi) kentinde iki ayrı camiye silahlı saldırı sonucu  49 kişi hayatını kaybetti. Aralarında 3 Türk ün ve çocukların da olduğu 50 ye yakın yaralı var. Ülke alarmda.

Avustralya Başbakanı Scott Morrison da terör saldırısı olarak nitelendirdiği saldırılarda 28 yaşındaki bir Avustralya vatandaşının rol oynadığını ve “sağcı bir terörist” olduğunu söyledi.

Saldırı yerel saatle 13.45’te başladı ,saldırgan şehir merkezindeki ilk camiye girdiğinde yaklaşık 300 kişi cuma namazı için camideydi.Cemaatin üzerine ateş açan saldırgan kask ve zırhlı bir yelek giyiyordu. İlk saldırının sonrasında başka bir camiden de silah sesleri duyuldu.

Bu arada polis araştırmasında farklı otomobillerde patlayıcı ele geçirildi.

Ve camilerden birinde çekildiği söylenen Saldırı kayıtları sosyal medyada yayınlandı

Bu videoyu yüklediği söylenen Brenton Tarrant aynı zamanda 74 sayfalık göçmen karşıtı bir manifesto yayımladı.

Yeni Zelanda’daki Bosna Hersek Büyükelçisi Mirza Hajric, görüntülerdeki kişinin otomobilinde Sırp milliyetçilerinin dinlediği Bosnalı Sırpların eski lideri, savaş suçlusu Radovan Karaciç‘i öven bir şarkının çaldığını belirtti.

Halka ve özellikle Müslümanlara evlerinden çıkmamaları çağrısında bulunuldu. Polis, o an ülkedeki camilere hiç bir suretle gidilmemesini istedi.

Çoğu Hristiyan olan Yeni Zelanda’da Müslümanlar nüfusun sadece küçük bir bölümü.Çoğu  Pakistan ve Hindistan’dan gelen göçmenler (DW den özet).

74 sayfalık Manifesto da Avustralya doğumlu bir İskoç göçmeni olan kişi Kosova’dan da söz etmekte, ABD’nin  1999 yılı savaşında Kosova tarafını tutmakla  hata yaptığını belirtmekte. Irkçı söylemlerde bulunmakta. Türkiye aleyhinde sözler sarfetmekte.

Video da Türkleri; “Boğazın doğusunda kalın, avrupa’ya geçerseniz öleceksiniz” diyerek tehdit etmekte.

 

Adli Bilimler Yorumu

-Katliam yapılan şehrin adı nedeniyle özellikle seçildiği anlaşılıyor. (İSA’NIN KİLİSESİ)

-Bu olay 22 temmuz 2011 Norveç katliamına benziyor. İdeoloji benzer,Nüanslar var.

-Olay sıradan bir terör eylemi değil

-Sosyal Medyada  dolaşan aşağıda resim doğru ise başta Türkler olmak üzere Müslümanlara ağır bir düşmanlık var.

–  Manifesto da Viyana , Osmanlı, Cami, İstanbul, Türkiye, Ayasofya tabirlerinin geçmesi uzun vadede planlanmış, kararlı bir eylem olduğu, inandırılmış bir fail tarafından işlendiğini göstermektedir.

-Çok organize ve iyi hazırlanmış bir eylem olması, arkasında örgütlü güçlerin olduğu izlenimi vermekte olup, devamının gelebileceğini düşündürmektedir.

– Saldırı için bir İngiliz Milletler Topluluğu (Commonwealth) ülkesinin seçilmesi de uluslararası bir çatışmanın yeni bir muharebe sahası olabileceği izlenimi vermektedir.

-Künyede bulunan Çarkıfelek , Yaradılış ya da Oz veyahut Swastika denilen semboller, hem Türk tarihinde hem de farklı versiyonları olarak Hitler döneminde kullanılmış sembollerdir.

DİĞER HABERLER
Tarım ve Hayvancılık Sektörlerinin Kıtalararası Buluşması Başlıyor

-ikinci şarjör de işaretli yerin altında Ermeni ce Sarıkamış Savaşı yazmakta.24 Nisan yaklaşırken bu sembolün olması da manidar. Ermeni ulusunu tenzih ederek, Ermeni terör örgütlerinin  saldırıları için bir başlama işareti olmamasını ümit ediyoruz.

– Saldırının,  Müslümanların nispeten az olduğu ve güvenlik sorununun pek bulunmadığı bir yerde yapılması bilinçli, organize ve çok can kaybı olmasına yönelik bir izlenim vermektedir.

-Bu provakasyondan sonra Müslümanların dünyanın başka yerinde diğer dinden olanlara daha kötüsü ile karşılık vermesine sebep olabilecek ve daha korkuncu bir  dünya savaşına yol açmaya kadar giden bir amaç güdülüyor olabilir.

-Şahsın çok soğukkanlı olması sadece askeri eğitim almayla açıklanamayacaktır. Bir beyin yıkama faaliyeti sonucu inandırılmış bir fail olduğu aşikardır (Ek te açıklama vardır).

-SERİ TERÖR….. Geçtiğimiz yıllarda gündeme getirmiştik.Son 10-15 yildir batı ve doğu arasında benzer nitelikte terör eylemleri gidip  gelmektedir. Bir Abd bir ingiltere bir rusya bir kıta avrupası bir iskandinav ulkeleri bir Türkiye nin buyuk sehirleri.. Aralarda kısa sessizlik dönemleri.

Ortadogu ve Afrika nın bazı bölgelerini dahil etmiyoruz çünkü oralarda devamlı teror eylemleri mevcut.

Seri terör.. Ya da Seri Kopya Terör Ya da kopya katliam denilebilecek bu durumlar yakın takip edilmeli ve analiz edilmelidir. Yeni Zelanda daki bu eylemden sonra Türkiye daha dikkatli olmalı, önlemler arttırılmalıdır.

– Terörizm medya olmadan yaşayamaz. Terör örgütleri medya sayesinde dehşet yayarlar ve propaganda yaparlar. Bu eylemde de bu net olarak görülmüştür.

– Hiç bir terör saldırısı göründüğü kadar basit değildir…Buz dağının altı vardır

 Terör maksatlı bu tür saldırıların saf dışı bırakılabilmesi için;  tehdidin disiplinler arası bir anlayışla değerlendirilmesi,  risk analizinin yapılması ve yönetilmesi gerekir. Bir kez daha yıllardır söylediğimiz Terörle Mücadele Akademisi Önerimizi yeniliyoruz.

 

Unutmayalım, Korku her zaman ihmalkarlıktan kaynaklanır.     Emerson, 1837

 

Ek Not:

TERÖR bir metottur.  Toplumları belli doğrultulara yönlendirmek ve ona bunları kabul ettirmek ve dayatabilmek için kullanılan bir maşadır.

 

Çağdaş kaynaklar terörizme ait dört belirleyici özellik üzerinde durmaktadır.

Bunlardan en önemlisi ve önde geleni politik etki yaratabilmek amacıyla şiddet uygulamaktır .

İkincisi, terörizmin planlı, hesaplanmış sistematik bir eylem olmasıdır.

Üçüncüsü teröristin belirlenmiş savaş kuralları  ile sınırlandırılamayacağı gerçeği olup, dördüncü ve son belirleyici özellik ise seçilen hedef üzerinde anlık alınabilen sonuçlar yanında uzun vadeli psikolojik yansımaların olmasıdır.

*teröristlerde ortak karakteristik özellikler

*Dış ülkelerde  barınabilmekte ve faaliyet gösterebilmekte,

*Para kaynakları, lojistik destekleri ülke sınırları ile sınırlanmamakta,

DİĞER HABERLER
Dr. Sait Koca: Beyaz Et, En Etkin Yem Dönüşümüne Sahip Et Üretimidir.

*Ekonomik ambargolarla para akışları durdurulamamakta,

*Hızlı ve etkin bir haberleşme sağlamak için en üstün teknolojileri kullanmaktadır.

 

İnsan davranışları psikolojik ve fizyolojik yöntemler kullanılarak belirlenen hedefler doğrultusunda değiştirilebilir. Bunu uygulayan örgütler bulunmaktadır.Bu tekniklerle Herhangi bir kişi, grup ve hatta toplum,normalde yapmayacakları bir işlemi yapmaya ikna edilebilir. Psikolojik manipülasyon alanında iyi eğitimli ve negatif eğilimli profesyoneller kullanılmakta ve bu tekniklerle insan suça yönlendirilmektedir. Suç işleyen Bu kişiler inandırılmış faillerdir.

Ann Weil: “Terörizm; rastgele seçilmiş ya da sembolik değeri olan kurbanların, şiddetin aracı olarak seçildikleri bir savaş yöntemidir.” der.

 

TERÖRLE MÜCADELE AKADEMİSİ

Kuruluş Amacı: Türkiye’de Terörle Mücadele nin Kalitesinin Arttırılması,Bilimsel Yöntemlerle Etkinliğinin geliştirilmesi, Alanda çalışanlarla, bilimsel olarak araştırma yapanların bir araya gelerek bilgilerin paylaşılması.

Konu tamamen tarafsız bir şekilde ele alarak bir beyin fırtınası yapılıp, bir akademi modeli oluşturulmaya çalışılmıştır. Bu modelin oluşturulmasında hiçbir kurum ve kuruluş örnek alınmamış, Önerilere ,  eleştiriye , geliştirmeye ve desteğe açık bir sistemin ön hazırlığı yapılmıştır.Yaşanan iç ve dış gelişmeler birlikte değerlendirildiğinde Terörle Mücadelenin etkin bir şekilde sürdürülebilmesi için Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak artık bir TERÖRLE MÜCADELE KONSEPTİ oluşturmamız gerekmektedir.

İç ve dış politikaların oluşturulmasında ülke menfaatlerinin korunması temel hedef olarak alınırken; bu politikaların Terörle Mücadeleyle uyum içerisinde gelişmesini sağlamak,bu kapsamda tüm kurumların işbirliği içinde çalışmasını temin etmek asli amaç olmalıdır.

Böyle bir konsept için; farklı disiplinlerden bilim insanları ile farklı meslek alanlarından uzmanların bir araya getirilecekleri bir yapılanmaya ihtiyaç vardır.Bu kurulda yer alacak kişiler liyakat esasına göre belirlenmelidir.Beyin fırtınası, serbest çağrışım ve özgür düşünme yoluyla elde edilecek çıktıların,Sağduyulu bilimsel analizlerle uygulamaya geçmesi sağlanmalıdır.

120 alt alanı olan  Adlibilimler in pek çok alanından Terör konusunda da yararlanılabilir.Kurulun oluşumunda Teoloji , Güvenlik, Yöneylem, Jeostrateji, Ekonomi, Enerji, Hukuk,Adli Sinergoloji, Adli Jeopolitik, Sosyoloji, psikoloji, Adli Tıp ve  adli bilimler gibi pek çok alandan uzmanlardan yararlanarak kurumsal bir yapı oluşturulmalıdır.

Ülkemizde her türlü uzman mevcut olup, esas sorun organizasyondadır.

Terör le ilgili narkoterör , siber terör, siyasal terör, algı operasyonu, fuhuş, tıbbi istihbarat, KBRN terörü, canlı bomba analizleri , terör istihbaratı gibi pek çok alanda çalışma yapılmalıdır.

Akademi nin resmi görevliler ayağında,TSK, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma, Sahil Güvenlik, Gümrük ve Muhafaza , Orman Muhafaza gibi güvenlik birimleri yanı sıra,İstihbarat , dışişleri, sağlık , diyanet, maliye birimleri de yer almalıdır.

Bilimsel ayağı ise akademisyenlerden oluşmalıdır.Tıp, Fen, Mühendislik ve sosyal bilimler alanlarından bilim insanlarının, laboratuvarlar ve diğer teknik imkânlarla donatılmış bir merkezde, yapacakları özgün çalışmalar, Terörle mücadele de ülkemizin elini sağlamlaştıracaktır.Yakın süreçte kurulması düşünülen Milli DNA Bankası da bu Akademi ye bağlanabilir.

DİĞER HABERLER
Gazprom Türk Akımı için Türkiye'ye geliyor

 

TERÖRLE MÜCADELE AKADEMİSİ

Kuruluş Amacı: Türkiye’de Terörle Mücadele nin Kalitesinin Arttırılması,Bilimsel Yöntemlerle Etkinliğinin geliştirilmesi, Alanda çalışanlarla, bilimsel olarak araştırma yapanların bir araya gelerek bilgilerin paylaşılması.

Konu tamamen tarafsız bir şekilde ele alarak bir beyin fırtınası yapılıp, bir akademi modeli oluşturulmaya çalışılmıştır. Bu modelin oluşturulmasında hiçbir kurum ve kuruluş örnek alınmamış, Önerilere ,  eleştiriye , geliştirmeye ve desteğe açık bir sistemin ön hazırlığı yapılmıştır.Yaşanan iç ve dış gelişmeler birlikte değerlendirildiğinde Terörle Mücadelenin etkin bir şekilde sürdürülebilmesi için Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak artık bir TERÖRLE MÜCADELE KONSEPTİ oluşturmamız gerekmektedir.

İç ve dış politikaların oluşturulmasında ülke menfaatlerinin korunması temel hedef olarak alınırken; bu politikaların Terörle Mücadeleyle uyum içerisinde gelişmesini sağlamak,bu kapsamda tüm kurumların işbirliği içinde çalışmasını temin etmek asli amaç olmalıdır.

Böyle bir konsept için; farklı disiplinlerden bilim insanları ile farklı meslek alanlarından uzmanların bir araya getirilecekleri bir yapılanmaya ihtiyaç vardır.Bu kurulda yer alacak kişiler liyakat esasına göre belirlenmelidir.Beyin fırtınası, serbest çağrışım ve özgür düşünme yoluyla elde edilecek çıktıların,Sağduyulu bilimsel analizlerle uygulamaya geçmesi sağlanmalıdır.

120 alt alanı olan  Adlibilimler in pek çok alanından Terör konusunda da yararlanılabilir.Kurulun oluşumunda Teoloji , Güvenlik, Yöneylem, Jeostrateji, Ekonomi, Enerji, Hukuk,Adli Sinergoloji, Adli Jeopolitik, Sosyoloji, psikoloji, Adli Tıp ve  adli bilimler gibi pek çok alandan uzmanlardan yararlanarak kurumsal bir yapı oluşturulmalıdır.

Ülkemizde her türlü uzman mevcut olup, esas sorun organizasyondadır.

Terör le ilgili narkoterör , siber terör, siyasal terör, algı operasyonu, fuhuş, tıbbi istihbarat, KBRN terörü, canlı bomba analizleri , terör istihbaratı gibi pek çok alanda çalışma yapılmalıdır.

Akademi nin resmi görevliler ayağında,TSK, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma, Sahil Güvenlik, Gümrük ve Muhafaza , Orman Muhafaza gibi güvenlik birimleri yanı sıra,İstihbarat , dışişleri, sağlık , diyanet, maliye birimleri de yer almalıdır.

Bilimsel ayağı ise akademisyenlerden oluşmalıdır.Tıp, Fen, Mühendislik ve sosyal bilimler alanlarından bilim insanlarının, laboratuvarlar ve diğer teknik imkânlarla donatılmış bir merkezde, yapacakları özgün çalışmalar, Terörle mücadele de ülkemizin elini sağlamlaştıracaktır.Yakın süreçte kurulması düşünülen Milli DNA Bankası da bu Akademi ye bağlanabilir.

 

KAYNAK

-Ali Aslan Dodurga

-Halil Ülker. Oz Damgaları

-Prof.Dr.Kerem Doksat TERÖRÜN PSİKOLOJİK MEKANİZMALALARI

-Psik.Rebia Dirim

-Psik.Sevgi Güney. İnandırılmış Failler.

-Cemal Eruç.Temak Eleştirisi

-Hamit Hancı. Terörle Mücadele Akademisi


15 Mart 2019. 23:26
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x