Dünya “Tek Sağlık” Diyor


 

 

 

Bir yandan dünya nüfusu artarken, küreselleşmeye bağlı artan birliktelikler sonucu geleceğimiz için önemli konu başlıklarıyla ilgili uluslararası çalışmalar önem kazanmıştır. 3 Kasım Uluslararası

‘Tek Sağlık Günü’ de bunlardan biridir.

 

Zoonoz hastalıklar temelinde, insan ve hayvan sağlığının ayrılmaz bir bütün olduğu tarih boyunca pek çok bilim adamı tarafından vurgulanmıştır. Gelişmiş ülkelerde multidisipliner çalışmalar özellikle tıp alanında ön plana çıkmıştır.

 

Ülkemizde de Veteriner Halk Sağlığına ilişkin düzenleme, çalışma ve kamu kurumlarında yapılanmalar bulunmaktadır. Ancak ortak bilimsel çalışmaların dışında, rutine yönelik faaliyetlerde Veteriner Hekimlik hizmetleri ve hayvan sağlığına yönelik uygulamalar yetersizdir. Yasal düzenlemelerde; sahipsiz hayvanlara yönelik uygulamalar, evcil sahipli hayvanlarla ilgili insanlara verilmesi gereken eğitimler başta olmak üzere sağlıklarının kontrol altında bulundurulmasına yönelik düzenlemelere ilişkin politikalarımız ne yazık ki yetersizdir.Gıda amaçlı yetiştirilen hayvanlar ve yaban hayatında hayvan sağlığı konularında da devlet kurumlarının yeterli Veteriner Hekim istihdam etmemesi, bu alanlarda tek sağlık adına yapılması gerekli faaliyetlere kaynak ayırmaması tek sağlık noktasındaki en büyük eksikliklerdir.

 

Dileğimiz, ciddi zoonoz hastalıklara maruz kalmadan ve hem insanımız hem de hayvanlarımız arasında kayıplar yaşanmadan konunun öneminin anlaşılmasıdır. Tek sağlıktan anlaşılması gereken; insan sağlığı öncelikli değil, insan ve hayvan sağlığı önceliğinin eşit olduğu politikalar üretilmesi ve uygulanmasıdır.

 

H.Gökhan ÖZDEMİR

Başkan İzmir Veteriner Hekimleri Odası

Yönetim Kurulu Adına

 


Yazan - 3 Kasım 2017. Kategori MANŞET, SAĞLIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x