Dünya’nın En Büyük Gıda Fuarı Açıldı


Uluslararası Yeşil Hafta Gıda Endüstrisi, Tarım ve Bahçecilik Fuarı, Berlin’de kapılarını ziyaretçilere açtı.

Alanında dünyanın en büyüğü olan uluslararası tarım ve gıda fuarı ‘Yeşil Hafta’ bu yıl 77’nci kez kapılarını ziyarete açtı. 26 sergi salonunda düzenlenen fuarda 59 ülkeden bin 600 stant yer alıyor. Almanya Çiftçiler Birliği ve Alman Gıda ve İçecek Sektörleri Federasyonu sponsorluğunda Messe Berlin tarafından organize edilen ve 115 bin metrekarelik sergi alanına sahip olan fuarı yaklaşık 400 bin kişinin ziyaret etmesi bekleniyor. Tarımsal ürünlerin sergilendiği fuarda ziyaretçilere fuara katılan ülkelerin geleneksel ve benzersiz ürünlerinden örnekler sunulurken, Türk stantlarında da geleneksel Türk mutfağından yemekler sunuluyor.

Baktat Berlin Bölge Sorumlusu Şenol Polat, “Doğu Almanya ve Doğu Avrupa’ya pazarlama ürünleri yapıyoruz. ‘Yeşil Hafta’ya ilk defa katılıyoruz. Burada bir eksiklik görmüştük. Bu eksiklik, Türk firmalarının katılmaması, Türk ürünlerinin bulunmaması idi. Biz ilk adımı atıp, bu eksikliği doldurmak istiyoruz. Baktat firması olarak yaklaşık 25 yıldır Almanya’da üretim ve pazarlama işleri yapıyoruz. Sadece Almanya’ya değil, Avrupa’nın geneline ürünümüzü pazarlayıp bütün Avrupa ülkelerindeki kendi vatandaşlarımız olduğu gibi bulunduğumuz ülkedeki yerli halka ve yabancılara da ulaşıp Türk mutfağını tanıtmak amacıyla kendi ürünlerimizi pazarlıyoruz” dedi.

Stant görevlisi Nuran Demir ise, “Almanlar çok büyük ilgi gösteriyor. Biz standı ilk açtığımızda sunum olarak düşünmüştük ama ilgiden dolayı yetiştiremedik ve test tabaklarımıza da bir şeyler koymaya karar verdik. Berlin’de Türk mutfağı çok iyi tanıtıldığı için, ürünlerin de çoğu tanındığı için gelenlerin çoğu bildiklerini alıyor, bilinmeyenleri de biz tanıtıyoruz” diye konuştu.

Şef Mehmet Yalçınkaya da, “Şu anda burada bir workshop için bulunuyoruz. İstanbul’dan üç kişilik bir ekiple geldik. Modern Türk mutfağı ve Anadolu yemeklerinden oluşan bir konseptle ilgili çalışma yapacağız. Keşkek bu sene biliyorsunuz UNESCO’nun resmi olmayan listesine girdi. Ben keşkeğin burada çok büyük bir ilgi çektiğini umuyorum. Her yöreden bir yemek çalışması yaptık. Ege yöresi, Marmara, Hatay ve Antep bölgelerinden yemekler yaptık. Her yörede çok tutulan yemekleri mönümüze aldık. Ama ben keşkeğin

bu yıl burada damgasını vuracağını düşünüyorum” dedi.

Fuar, 20-29 Ocak tarihleri arasında ziyarete açık olacak.

Fuarı yaklaşık 400 bin kişinin ziyaret etmesi bekleniyor.

 

 


Yazan - 21 Ocak 2012. Kategori GIDA. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x