Dünya’nın 3.Büyük Gen Bankası Türkiye’de


Türkiye Tohum Gen Bankası, 250 bin numune saklama kapasitesiyle Amerika ve Çin’den sonra dünyanın 3. büyük gen bankası

Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürü Doç. Dr. Masum Burak, Türkiye Tohum Gen Bankasının, 250 bin numune saklama kapasitesiyle Amerika ve Çin’den sonra dünyanın 3. büyük gen bankası olduğunu bildirdi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürü Doç. Dr. Masum Burak, bakanlığın yayın organı olan ”Web Tarım TV”ye konuştu.

”Türkiye Tohum Gen Bankası, 250 bin numune saklama kapasitesiyle Amerika ve Çin’den sonra dünyanın 3. büyük gen bankası” diyen Burak, Türkiye’deki ilk tohum gen bankasının 1974 yılında Ege Tarımsal Araştırmalar Enstitüsü bünyesinde açıldığını hatırlattı.

Burak, ”Genetik kaynaklar bakımından zengin olabilirsiniz, ama sahip olduğunuz zenginliği korumuyorsanız bunun hiçbir anlamı yoktur. Bakanlık olarak, 2010 yılında dünyanın kapasite bakımından 3. büyük gen bankasını Ankara’da açtık. 10 bin olan çeşidimizi 15 binlere kadar çıkardık” diye konuştu.

Burak, Türkiye’de biyoçeşitlilik zenginliği olan yerel çeşitleri ve yabani akrabaların tohumlarını gen bankasında topladıklarını, bunların özelliklerini ortaya çıkarıp özel ortamlarda muhafaza etiklerini dile getirdi. Türkiye Tohum Gen Bankasının sadece gen bankası konumunda olmadığını, aynı zamanda burada çok sayıda bilimsel ve teknolojik çalışma yapıldığını ifade eden Burak, Türkiye’de tohum gen bankaları sayesinde gelecek neslin gıda güvenliğinin güvence altına alındığını söyledi.

DİĞER HABERLER
54 Ülkenin Tarım Bakanı Buluşuyor

Bankalardaki tohumların ve çeşitlerinin bilime uygun bir şekilde karakterize edilmesi, özelliklerine göre tanımlanması, bilgisayar ortamına işlenmesi gerektiğini belirten Burak, böylece bir tuşa basarak o tohumla ilgili bütün bilgilere ulaşılabildiğine dikkat çekti.

Burak, şunları kaydetti:

”Tohum çeşitlerini bankalarda muhafaza ediyorsunuz, AR-GE’cilerin kullanımına hazır hale getiriyorsunuz ve gelecek nesillerin gıda güvenliğini güvence altına alıyorsunuz. Bunların tamamı doğada var olan çeşitler ve doğa dış taarruzlara açık. Dolayısıyla bunları muhafaza etmezseniz, gelecekle ilgili çok fazla bir ümidiniz olmaz. Biz, gelecek nesillerin de gıda güvenliğini, Tohum Gen Bankası’yla güvence altına almış bulunuyoruz.”


14 Ekim 2011. 18:24
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x