Dünyanın yarıdan fazlasına yağ satıyor


ahmet-küçükbay

 
Bitkisel yağda Türkiye’nin lider markalarından Orkide, aralarında dünyanın önde gelen yağ üretici Amerika ve Malezya’nın da yer aldığı dünyanın 120 ülkesine ihracat yapıyor.
Dünyanın yarıdan fazlasına yağ satıyor

 

 
Bitkisel yağda Türkiye’nin lider markalarından Orkide, aralarında dünyanın önde gelen yağ üretici Amerika ve Malezya’nın da yer aldığı dünyanın 120 ülkesine ihracat yapıyor. Küçükbay A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Küçükbay, İzmir’den sonra Tekirdağ’da üretime başlayan yeni tesisleri ile günlük 3 bin ton ayçiçek yağı üretim kapasitesine ulaştıklarını söyledi.

 

 
İç piyasada yaklaşık yüzde 20’ye yakın bir pazar paylarının olduğunu kaydeden Küçükbay,”Kurulduğumuz günden bu yana uluslararası bir marka olmanın ve ihracatın önemine inandık. 20 yılı aşkın süredir de ihracat yapıyoruz. Dünya Bankası’nın yardım kuruluşları ile birçok ülke hükümetinin resmi temsilcisiyiz. Artık dünyanın her noktasına mal gönderebiliyoruz. Amerika, Malezya gibi yağ üretiminde öncü ülkeler dahil şimdiye kadar 120’ye yakın ülkeye ulaştık. Yani dünyanın yarıdan fazlasına yağlarımız satılıyor.” dedi. Avrupa’da ise bu sezondan itibaren daha iyi bir yapılanmaya gittiklerini anlatan Küçükbay, şunları kaydetti: “Önceki dönemlerde Avrupa’da Türk ürünlerine, özellikle yağda uygulanan vergi nedeniyle zayıf kalmıştık. Şimdi bu konuyu da aşıyoruz. Uzakdoğu pazarında da oldukça etkili bir markayız. Dünyanın her yerinden hem potansiyel alıcıların, hem de mevcut alıcılarımızın ziyaret ettiği Anuga ve Sial gibi büyük fuarlarla adı bile bilinmeyen küçük ülkelerdeki müşterilere de ulaşıyoruz. Sektörle alakalı herkesin buluşma noktası organizasyonlarda sadece satış değil, birçok açıdan görüşme yapabiliyoruz.”

 

 
Çiğli Organize Sanayi Bölgesi’ndeki zeytinyağı işleme ve dolum tesislerini de faaliyete geçirmeye hazırlandıklarını dile getiren Ahmet Küçükbay, Kemalpaşa’da halen antrepo olarak kullandıkları tesislerinde de üretim yapmak için çalışmalara başladıklarını ve önümüzdeki yıl yatırımdan istihdama kadar her alanda hedef büyüttüklerini aktardı.

Diğer Haberler:
Hamsinin fiyatı 5 liraya düştü

13 Aralık 2013. 17:00
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x