EKK: Piyasalardaki hareketlilik küresel kaynaklı


338447

 

Dolardaki artışın masaya yatırıldığı Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısında piyasalardaki hareketliliğin esas itibarıyla küresel kaynaklı olduğu ve ülkeye etkilerini sınırlamak amacıyla tüm tedbirlerin gözden geçirildiği bildirildi

 

 

Dolardaki artışın frenlenememesini gündeme alan Ekonomi Koordinasyon Kurulunda, (EKK) piyasalardaki hareketliliğin esas itibarıyla küresel kaynaklı olduğunun değerlendirildiği, bununla birlikte ülkeye etkilerini sınırlamak amacıyla tüm tedbirlerin gözden geçirildiği vurgulandı.

 

Başbakanlık kaynaklarından alınan bilgiye göre, Çankaya Köşkü’ndeki Başbakan Binali Yıldırım Başkanlığında gerçekleşen ve EKK toplantısında, küresel piyasaları ve Türkiye’yi etkileyen ekonomik gelişmeler kapsamlı olarak ele alındı.

 

Piyasalardaki hareketliliğin esas itibarıyla küresel kaynaklı olduğunun değerlendirildiği toplantıda, bununla birlikte ülkeye etkilerini sınırlamak amacıyla tüm tedbirler gözden geçirildi.

 

Bu çerçevede Merkez Bankası, ekonomik gelişmeleri yakından takip ederek, fiyat istikrarı hedefi doğrultusunda gereken önlemleri alacak.

 

Ekonominin direncini artıracak reformlar hızlandırılacak ve reel sektörün güçlü biçimde desteklenmesine yönelik adımlara devam edilecek.

 

Başbakanın açıklamaları TL’yi destekledi

 

Yıldırım gazetecilerin EKK gündemine ilişkin soruları üzerine, “Yaşanabilecek olağanüstü gelişmelere karşı tedbirli olmalıyız. Bu şartları değerlendirip ekonomimizle ilgili gereken kararları alacağız. Bugünkü EKK toplantısında döviz kurundaki artışı değerlendireceğiz” diye konuşmuştu.

 

Bankacılar dolar endeksi ve ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde görülen sınırlı gevşeme nedeniyle birkaç gündür sert değer kaybeden gelişmekte olan ülke para birimlerinin kısmen toparlanması ve başbakanın açıklamalarının TL’yi desteklediğini belirtilmişti.aa


Yazan - 18 Kasım 2016. Kategori MANŞET, EKONOMİ, SİYASET. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x