Emeklilerin intibak sorunu çözülüyor


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, emekli maaşlarını düzenleyen İntibak yasasında sona gelindiğini, 2 buçuk milyon emeklinin sorununun çözüleceğini söyledi.

Çelik, 2000 yılından önce emekli olanların sorunlarının İntibak yasası ile çözüleceğini, 2000 ile 2008 yılları arasında emekli olanlara ise büyüme oranında pay verileceğini söyledi.

Faruk Çelik şöyle konuştu:

“Şimdi bu çalışmayı Sosyal Güvenlik Reformuna koyarken bütün bilim çevreleri bize rapor olarak sundular. Dediler ki yüzde 26,3. Emeğin payının, kalkınmada yüzde 5 kalkınıyorsunuz büyüyorsunuz içinde yüzde 26.2lik emeğin payı var dediler. Biz bunu yuvarladık yüzde 30 dedik. 2008 den sonra emekli olanlar gelişme hızından şu anda yüzde 30 yansıyor. Şimdi biz ne yapıyoruz 2000 öncesinde bu prim gün dolduranlara geriye dönük yüzde 30 ile yüzde 100 arasında bir oranı büyümeden kaynaklanan bir payı yansıtmak isityoruz yani inhtibakta yapmak istediğimiz bu.”

 


Yazan - 16 Kasım 2011. Kategori EKONOMİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x