En büyük tavuk ihracatçısı Brezilya’da bu yıl ilk kez kuş gribi görüldü


Brezilya, ülkede yüksek patojenik kuş gribi virüsü H5N1’in ilk kez tespit edildi iddialarını doğruladı. Brezilya Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı (MAPA), virüsün ülkenin güneydoğusunda bulunan “Espírito Santo” kıyısında üç yabani deniz kuşunda tespit edildiğini açıkladı.

Alınan bilgilere göre ülkenin veteriner hizmetleri şüpheli vakalara ilişkin soruşturmayı Cariacica Deniz Hayvanları Araştırma ve Rehabilitasyon Enstitüsü’nün endişeleri üzerine geçen hafta (10 Mayıs) başlattı. Toplanan örnekler Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü’nün (OIE) referans birimi olan Federal Tarımsal Savunma Laboratuvarı’na gönderildi. Gönderilen örneklerde H5N1 virüsü alt tipi teyit edildi.

Dünyanın en büyük tavuk ihracatçısı Brezilya, genel tavuk üreticisi olarak da Amerika Birleşik Devletleri’nden sonra ikinci sırada bulunuyor. Brezilya Hayvansal Protein Birliği’ne (ABPA) göre, Brezilya tavuk eti ihracatı 2022 yılında rekor seviyede 4,8 milyon tonu bulmuştu. Ülkenin tarım bakanlığı, vahşi kuşlarda kuş gribi virüsü tespitinin Brezilya’nın “Yüksek Patojenik Kuş Gribi Olmayan Ülke” statüsünü etkilemediğini belirterek, Brezilya’nın ihracatına herhangi bir ticari yasak koyulmaması gerektiğini ekledi.

Brezilya hükümeti aynı zamanda, biyogüvenlik önlemlerinin önemini ve hastalık şüphesi olan vakaların derhal bildirilmesi gerekliliğinin önemini de tavuk yetiştiricilerine vurgulayacak. Brezilya Tarım ve Hayvancılık Bakanı Carlos Fávaro, ülkenin özel sektörü ve tüm resmi veteriner hizmeti arasında kuş gribi salgınına karşı artan bir gözetimin olacağını da söyledi.

DİĞER HABERLER
Kuş gribi yayılma riskinin artması Avrupa Birliği'ni endişelendiriyor

16 Mayıs 2023. 17:12
5 1 Oy
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x