Ercan Ödül: Arıcılıkta uzun vadeli ulusal stratejilere ihtiyaç duyulmaktadır


Kars, Ardahan, Iğdır Bölgesi Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Ercan Ödül “Dünya Arı Günü” ile alakalı Basın Açıklaması yaptı. Yapılan açıklama şöyle:

Kars, Ardahan, Iğdır Bölgesi Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Ercan Ödül, 20 Mayıs Dünya Arı Günü ile alakalı basın açıklaması yaptı. Açıklamada “Birleşmiş Milletler Genel Kurulu 2017’de aldığı kararla 20 Mayıs “Dünya Arı Günü” olarak ilan edilmiştir. Bu yıl Birleşmiş Milletler Gıda Tarım Örgütü’nün (FAO) Dünya Arı Günü teması “ Tozlayıcı dostu tarımsal üretim yapan arı için tozlayıcı dostu tarım sistemleri geliştirilmeli ve teşvik edilmelidir” olarak belirlenmiştir.”

“Dünya Arı Günü’nün amacı; arı varlığının dünyada yaşamın devamlılığı için ne kadar önemli ve vazgeçilmez olduklarının kamuoyunda farkındalığının sağlanmasıdır. Arıların ekosistem ve biyoçeşitliliğin korunmasında, hızla artan dünya nüfusunun sürdürülebilirliğinin sağlanmasında hayati derecede önemli bir rol oynar. “Albert Einstein’nın ‘Eğer arılar yeryüzünden kaybolursa insanın sadece 4 yıl ömrü kalır’ değerlendirmesi, arıların dünyadaki varlığının yaşam için önemini kanıtlar niteliktedir. Arı varsa hayat vardır. Arılar tozlaşma ile bitki türlerinin devamlılığını sağlar. Günde 20.000 arı kovandan birkaç kez çıkarsa 20 milyon çiçeğin tozlaşması sağlanabilir. Tarımsal ürünlerin arılar tarafından tozlaştırılması yalnızca verimi artırmakla kalmaz aynı zamanda meyve kalitesini de yükseltir. Yapılan araştırmalar, insanların beslenmesinde önemli bir yer tutan bitki türlerinin %75’i arıların tozlaşması (polinasyon) sayesinde elde edilmekte olduğunu ortaya koymuştur.” 

“Bugün dünyada 10 bine yakın aromatik bitki türü bulunduğu ve bunların üçte birinin Anadolu’ya ait endemik türler olduğu bilinmektedir. Dünya balarısı ırklarının %20’sinin gen kaynağı Anadolu’dur. Tüm dünyada balarısı koloni sayısı 80 milyon civarında olup 1.800.000 ton bal üretilmektedir. Ülkemiz 8.6 milyon koloni varlığı ve yaklaşık 110.000 ton bal üretimi ile dünyada ikinci sırada, birim alana düşen arı varlığı yönünden dünya birincisidir. Ülkemize has gezginci arıcılık (yılda bir profesyonel arıcı 2000 km kadar yol kat etmektedir) yılda 9 ay bal alınabilen tek ülkedir.”

DİĞER HABERLER
İstanbul'da yeni bir endemik bitki türü keşfedildi

“Arıcılıkta uzun vadeli ulusal stratejilere ihtiyaç duyulmaktadır. Hedeflenen miktarda bal ve diğer arı ürünleri elde edebilmek için Kamu, Akademi, STK’lar ve özel sektör işbirliği ile ulusal ve yerel arıcılık sektörel durum tespit edilmesi amaçlanmalı ve tespitler ışığında stratejiler ortaya konulmalıdır. Arı sağlığını tehdit eden onlarca hastalıkla mücadele amacıyla planlar hazırlanmalıdır. Ülkemizin yerel arı ırkları tespit edilerek tescillenmeli, tescil edilen ırklardan yüksek verim alabilmek için ıslah çalışmaları yapılarak kovan başı verim artışı sağlanmalıdır. Çiftçi-Arıcı koordinasyonu daha da geliştirilerek arı varlığı tehdit etmeyecek bir biçimde, bilinçli ilaçlama çalışmalarının yürütülmesi gerekmektedir. Arı yetiştiricilerinin düzenlenecek eğitim çalışmalarıyla teknik bilgi ve becerileri arttırılmalı ve arıdan alınan ürün sayısının arttırılması ile profesyonel arıcılığın önü açılmalıdır. Ülkemizde yerel arı ırkları arasında en değerlilerinden olan Kars, Ardahan bölgemize has Kafkas arı ırkının tescili 2004 yılında yapılmıştır. Bölge iklim ve coğrafyasına adapte olmuş, çalışkan ve uysal bu arı ırkı anatomik avantajları sayesinde nektarlardan en üst düzey faydalanması ile öne çıkar. Kafkas Arı ırkının ıslah çalışmalarına ivedilikle başlanması ve bu ırkın ülkemizin başka bölgelerinden bölgemize gelen arı ırkları ile karışmasının önüne geçilmesi için gerekli tedbirlerin alınması oldukça büyük önem arzetmektedir.”

DİĞER HABERLER
Sahipsiz hayvanlar için yerel yönetimlerin acil eylem planı hazırlamaları gerek

“Arıların geleceği insanlığın geleceği demektir. 20 Mayıs Dünya Arı Günü’nün bu mucizevi varlıklar için bir farkındalığa vesile olmasını umuyor, ülkemiz, mesleğimiz, sektörümüz ve yetiştiricilerimiz için önemli katkılarının olmasını diliyor, bu anlamlı günü kutluyorum.”

Ercan ÖDÜL

Kars, Ardahan, Iğdır Bölgesi Veteriner Hekimleri Odası

Yönetim Kurulu Başkanı


20 Mayıs 2023. 19:20
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x