Tek Sağlık Günü: Dünyadaki en önemli felaketler, zoonoz hastalıklar nedeniyle yaşanmıştır.


Kars, Ardahan, Iğdır Bölgesi Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Ercan Ödül, “3 Kasım Dünya Tek Sağlık Günü” dolayısıyla açıklamalarda bulundu. İnsan, hayvan ve çevre sağlığının birbirinden ayrı tutulmaması gerektiğinin altını çizen Ercan Ödül, gıda güvenilirliği açısından da Tek Sağlık konseptinin önemine değindi.

Yapılan açıklama şöyle:

Kars, Ardahan, Iğdır Bölgesi Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Ercan Ödül

“Tek Sağlık; insan, hayvan ve çevre ilişkileri bakımından toplum sağlığına hizmet eden bir anlayış, zoonotik (hayvandan insana geçen) hastalıklara yönelik disiplinler arası yaklaşımları destekleyen bir kavramdır. Temeli; hayvan, insan ve çevre sağlığı alanında çalışan tüm meslek gruplarının işbirliği içinde olmasına dayanır. Tek Sağlık Günü’nün 2023 yılı teması ise “İnsan, hayvan ve çevre sağlığı birbirine bağlıdır: Birini korursak hepsinin korunmasına yardımcı oluruz.” şeklinde belirlenmiştir.

Gelişmiş ülkelerde insan sağlığı, hayvan sağlığı ve çevre sağlığı birbirinden ayrılmaz bir bütünün parçası olarak ele alınır ve“Tek Sağlık” konsepti olarak adlandırılmaktadır. “Tek sağlık” konsepti hayvanlardan insanlara bulaşabilen ve küresel halk sağlığını tehdit eden zoonotik bulaşıcı hastalıkların kontrolünde, antibiyotik direnci ile mücadelede ve gıda güvenirliğinin sağlanmasında tıp doktorları, veteriner hekimler ve diğer sağlık personelinin bir arada çalışmasını gerekliliğini ortaya koymaktadır.

Dünyadaki en önemli felaketler, salgın hayvan hastalıkları ve zoonoz hastalıklar nedeniyle yaşanmıştır. 17. Yüzyılda Avrupa ülkelerinde milyonlarca insan veba salgını nedeniyle hayatını kaybetmiş, 18. Yüzyılda yaşanan Sığır Vebası salgınında ise tarım ve hayvancılığı durma noktasına gelmiştir. Yine yakın tarihlerde covid-19, ebola, sars, domuz gribi, kuş gribi gibi bir çok zoonoz hastalık yarattığı salgınlar ile kitlesel ölümlere sebep olarak insanlık için küresel nitelikte tehditler ortaya çıkarmışlardır.

DİĞER HABERLER
TVHB'den Koronavirüs (Covid-19) hakkında basın açıklaması

Günümüzde, gelişmiş ülkelerde Tek Tıp, Tek Sağlık konsepti çerçevesinde tüm tıp meslek grupları aynı ortak amaç için işbirliği içinde çalışmaktadır. Ülkemizde her iki alanda görev yapmakta olan tüm sağlık çalışanlarının birikim ve becerilerini ortak bir potada eritebilecekleri alt yapı oluşturulmalı, daha etkin mevzuat düzenlemeleri yapılmalıdır.

Bu duygu ve düşüncelerle, Tek Sağlık Günü’nü insan, hayvan ve çevrenin sağlığı hedeflerinin sağlanmasının birbirinden ayrı değerlendirilmediği günlere ulaşma ümidiyle kutluyor, tüm meslektaşlarıma başarılar diliyorum.


3 Kasım 2023. 18:48
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x