“Erkekseniz Hileli Ürün Satın”


Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarı Mirmahmutoğulları, “Denetçi sayısını artırdık. Erkekse bir firma yönetmeliğe aykırı üretim yapsın” dedi

 

Gıda, TarımveHayvancılık Bakanlığı Müsteşarı Vedat Mirmahmutoğulları, hileli gıda satmaya yeltenen firmalara gözdağı verdi. Sağlıklı Gıda Platformu’nun düzenlediği toplantıda konuşan Mirmahmutoğulları,bakanlık bünyesindeki 1500 olan denetçi sayısını 4 bin 600’e çıkardıklarını kaydetti.

 

Bugün’ün haberine göre Mirmahmutoğulları, “Az denetçiyle de disiplin sağlanır. Hileli ürün sattığını tespit ettiğinizin canını yakarsanız bir daha yeltenmez. Çok sıkı denetimler yapıyoruz. Erkekse bir firma yönetmeliğe aykırı üretim yapsın” dedi.

 

Firmalar analiz ettiriyor Bakanlığın başlattığı teşhir uygulamasının olumlu sonuçlar verdiğini ifade eden Vedat Mirmahmutoğulları, firmaların kendi ürünlerini test ettirmek için laboratuvarlara getirdiğini söyledi.

 

Yapılan testler konusunda firmaların bazı eleştirileri olduğunu belirten Mirmahmutoğulları, “Biz karma ürün satılmasın demiyoruz. Satılan ürünün üzerine karışık olduğu yazılsın diyoruz” diye konuştu.

 

Vatandaş da memnun Hileli ürünlerin teşhir edilmesi uygulamasından vatandaşın da memnun olduğunu ifade eden Mirmahmutoğulları, 2004 yılında başlattıkları Alo Gıda 174 hattına bugüne kadar 600 bin telefon geldiğini bunlardan 92 bin 500’ünün gıda ile ilgili şikayetler olduğunu kaydetti.

 

Mirmahmutoğulları, “Bu şikayetlerin 90 bin 500’ünü sonuçlandırdık. 2 bin şikayet konusunda iseçalışmalarımız sürüyor” şeklinde konuştu.

DİĞER HABERLER
Kırmızı ve beyaz ette rekor artış……

 

RAMAZAN’DA ET FİYATI DÜŞECEK

 

Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Bülent Tunç, Ramazan fırsatçılarına kötü haber verdi. Ramazan ayında fiyatların artmayacağını ifade eden Bülent Tunç, kırmızı et fiyatlarında düşüş yaşanabileceğinin altını çizdi.

 

Et üreticileri hayvancılıkta verilen teşviklerden yararlandığı için yeteri kadar stokları olduğunu aktaran Tunç, “Kaçak hayvan ticaretinin büyük oranda azaltılmasıyla yerli üreticiler korunurken, et ithalatına izin verilerek de tüketiciler korunmaya çalışıldı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, et fiyatlarının yükselmemesi için büyük gayret gösteriyor’’ dedi.

 

TARIMDA AVRUPA BİRİNCİSİYİZ

 

Vedat Mirmahmutoğulları, Türkiye’nin son 10 yılda tarımsal hasılasının 23 milyar dolardan 63 milyar dolara çıktığını söyledi. Türkiye’nin bu rakamlarla Avrupa’da ilk, dünyada ise 6’ncı sırada yer aldığını ifade eden Mirmahmutoğulları, “15.8 milyar dolarlık ihracatımıza karşılık 11 milyar dolarlık ithalatımız var”dedi.


19 Temmuz 2012. 14:54
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x