Erzurum’da Sarıkamış Şehitleri Anıldı


Sarıkamış Harekatı’nda şehit olan askerler, Şenkaya ilçesine bağlı Gaziler köyünde düzenlenen törenle anıldı.

 

Şenkaya Kaymakamlığı ve Türkiye İzcilik Federasyonu tarafından düzenlenen törene, 17 kent ve Lübnan’dan gelen 400 izci katıldı.

 

Erzurum Valisi Sebahattin Öztürk, Kaymakam Mehmet Gök Meydanı’ndaki törende yaptığı konuşmada, Sarıkamış Harekatı’nın Türkiye için büyük bir önem taşıdığını söyledi. Sarıkamış’ın tarihteki önemine değinen Öztürk, şöyle konuştu:

”Sarıkamış Harekatı’nda şehit olanları rahmetle anıyorum. Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır. Toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır. Bu topraklar da bize vatan olmadan önce o süreç içerisinde onlarca, yüzlerce bu safhalardan geçmiştir. Bu süreçte yüzlerce, binlerce gencimiz can vermiş, kan vermiş, şehit olmuştur. İşte bu toprak parçaları böylece vatan olmuştur. Sarıkamış Harekatı da sınırlarımız içerisinde bir bölümü olan Gaziler’de ve diğer bölümü Allahuekber Dağları’nda cereyan etmiştir. Büyük bir harekat olan Sarıkamış, iki noktadan ibarettir. Burada bulunduğumuz alan 10 binlerce şehit verdiğimiz bir yerdir.”

 

Öztürk, Sarıkamış şehitlerini anmak için düzenlenen etkinliklere katılanların büyük bir emek sergilediğini, yapılan her organizasyonda katılımın giderek arttığını söyledi.

 

Türkiye İzcilik Federasyonu Başkanı Hasan Dinçer Subaşı da izcilerin Gaziler köyünde kamp yaptıklarını ifade ederek, ”Biz buraya dedelerimizin saçlarını okşamaya ve onların şehitliğinin yanına çadır kurup yatmaya geldik” dedi.

 

Konuşmaların ardından 85. Alay Sancağı’nın Gaziler Köyü Camisi’ndeki minareye çekilişi temsili olarak canlandırıldı.

 

Programa katılanlar daha sonra Çakır Baba Şehitliği’ni ziyaret ederek dua etti.

 

Soğuk hava ve fırtınaya rağmen şehitliği ziyaret eden Vali Öztürk, burada yaptığı açıklamada ”Amacımız o güne giderek o zamanki durumdan dersler çıkarmaktır. İnşallah milletimiz böyle dramları bir daha yaşamaz” diye konuştu.

 

Tören sırasında geniş güvenlik önlemi alındığı görüldü.


Yazan - 24 Aralık 2012. Kategori ETKİNLİKLER. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x