Esnaftan Kredi Teşekkürü….


 

Binali Yıldırım’ın kredi müjdeleri esnaf sanatkarlar camiasını sevindirdi.

Yıldırım’ın açıklamalarının esnaf sanatkarlara moral aşıladığını kaydeden İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İESOB) Başkanı Zekeriya Mutlu, kesimin rahatlatılmasının ekonomiye de olumlu yansıyacağını savundu.

Esnaf ve sanatkarların kullanacağı işletme kredisi limitinin 150 bin liradan 200 bin liraya çıkarılacağını hatırlatan Mutlu, ‘Ayrıca işyerini satın almak üyelerimize 10 yıl vade ile 500 bin liralık, işi için sıfır araç almak isteyen esnafa da beş yıl vade ile yine 500 bin liralık  kredi imkanı tanınacağını açıklanmıştır.

Her şeyden önce Başbakanımız Binali Yıldırım’ın, ‘Biz esnafımızı büyüyen, güçlü Türkiye’nin bel kemiği olarak görüyoruz. Esnaflar üretiyor, istihdam sağlıyor, unutulan sanatları yaşatıyor.’ şeklindeki ifadeleri ülke genelindeki esnaf sanatkar teşkilatlarını ziyadesiyle memnun etmiştir.’ dedi.

 

Düşük faizli

Başbakan’ın ön bilgi verdiği Esnafa Destek Paketi kapsamında,  esnaf ve sanatkarların kefalet kooperatifleri aracılığıyla destekleneceğini belirten İESOB Başkanı Mutlu, kredilere piyasa faizi yerine hazine destekli faizlerin uygulanmasının önemli bir fırsat yaratacağını söyledi.

 

Mutlu, ‘Kredilerin mevcut limitlerinin 200 bin liraya çıkarılması, piyasalardaki nakit akışını da destekleyecek, üretimini artırmak işyerini geliştirmek isteyen üyelerimiz için önemli bir teşvik unsuru olacaktır.

 

Öte yandan işyeri ve taşıt edindirme kredileri de üyelerimizin kendilerini geliştirebilmeleri için önemli imkanlar sağlayacaktır. Çünkü üyelerimizin  işyerini almak veya taşıt edinmek için kullanacağı uzun vadeli 500 bin lira limitli kredilere piyasa faizi değil, Hazinenin desteklediği düşük faiz oranları uygulanacaktır.’ şeklinde konuştu.

 

Can suyu

Kredi destek paketinin kendileri için can suyu olacak nitelikte olduğunu vurgulayan Mutlu sözlerini şöyle sürdürdü: ‘Gerçekten de sınırlı sermayesi ile alınterini birleştirerek üretim yapan, istihdam sağlayan, yasal vecibelerini yerine getiren esnaf sanatkarlarımızın bu türden desteklere ihtiyacı bulunmaktadır.

 

Toplumun çoğunluğunu oluşturan esnaf sanatkarların rahatlaması, faaliyetlerinin daha verimli kılınması, orta ve uzun vadede Türk ekonomisinin önünü açacak önemli bir etken olacaktır.

 

Esnaf sanatkarlar adına önemli adımlar atan hükümetimiz bu son destek paketi ile kesime yine önemli avantajlar tanımaktadır. Bu vesile ile esnaf sanatkarların temsilcisi olarak Başbakanımız Binali Yıldırım’ın nezdinde hükümet üyelerine ve emeği geçenlere teşekkür etmek istiyoruz. Halk Bankası, TESKOMB ve hükümetimiz tarafından planlanan bu ortak çalışmanın en kısa zamanda hayata geçirilmesini temenni ediyoruz.’

 


Yazan - 20 Ekim 2017. Kategori MANŞET. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x