Et fiyatlarıyla ilgili ciddi tedbirler yolda


25446717

 

Eker, et fiyatlarıyla ilgili ciddi tedbirlerin yolda olduğunu bildirdi.

 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, et fiyatlarıyla ilgili ciddi tedbirlerin yolda olduğunu, tüketici ile üreticiyi koruyacak bir komitenin kurulmasının kararlaştırıldığını bildirdi.

 

Gıda fiyatları, kuraklık ve et üretimiyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Eker, fiyat artışının kuraklığa bağlanmasının doğru olmadığını belirtti.

 

Enflasyon rakamlarına bakıldığında bunun nedeninin açıkça görüleceğini belirten Eker, “Üretici enflasyonu yüzde 6,3, tüketici fiyatlarının artış oranı ise yüzde 14, arada 8 puan fark var. Bir yandan üretici kaybediyor bir yandan tüketici. Arada birileri bu zamdan faydalanıyor. Yani aracılar kazanıyor” ifadesini kullandı.

 

ÜRETİCİ VE TÜKETİCİYİ KORUYACAK KOMİTE KURULACAK

 

Hem tüketiciyi hem de üreticiyi koruyacak bir komitenin kurulacağını belirten Eker, “Biz hükümet olarak gerek makro ekonomik gerek üretim politikaları kapsamında bir komite kurulmasına karar verdik. Oluşturulan komite, üretici ve tüketici fiyatları arasında oluşan zincirdeki halkalarda, nerelerde ne problem var, onları tespit edip gerekli tedbirleri alacak” ifadesini kullandı.

 

Türkiye’deki et talebinin, refah artışıyla arttığını belirten Eker, sürdürülebilir et üretiminin sağlanması için hayvancılık alanında yeni reformların yolda olduğunu bildirdi.

DİĞER HABERLER
32. Dünya Veteriner Hekimliği Kongresi Duyurusu

 

Yeni politikaların hayata geçirilmesiyle besiciliğin daha karlı hale geleceğini belirten Eker, “Etin maliyetini azaltmadan verimli hayvancılık olmaz. Besicinin yaptığı işi daha karlı hale getirmek için eti etçi ırktan, sütü sütçü ırktan temin etmek gerekir” değerlendirmesinde bulundu.

 

Ette maliyet artışı yaşandığına dikkati çeken Eker, bu konuda gerekli çalışmalar yapıldığını bildirdi. Öncelikli hedefin Türkiye’de yerli etin kalitesinin ve miktarının artırılması olduğunu vurgulayan Eker, uygulanan politikalar ve verilen teşviklerle Türkiye’de 2002’de 10 milyon olan büyükbaş sayısının bugün 14,5 milyona, küçükbaş sayısının ise yaklaşık 40 milyona çıktığını bildirdi.

 

Türkiye’de küçükbaş hayvancılığın ilk kez kendi dönemlerinde destekleme kapsamına alındığını belirten Eker, kayıt altındaki kırmızı et üretiminin 1 milyon tona ulaştığını kaydetti.

 


9 Eylül 2014. 19:11
0 0 Oylar
Okuyucu puanı:
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x